Sıçanlarda akut ve kronik uygulanan harmalinin penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkisi
The effect of acute and chronic harmaline administration on penicillin induced epileptiform activity in rats
  1. Tez No: 621657
  2. Yazar: KAYHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada harmalinin kısa ve uzun süreli olarak uygulanmasının sıçanlarda penisilin G ile oluşturulan deneysel epilepsi modeli üzerindeki etkisini elektrofizyolojik olarak araştırıldı. Çalışmada 84 yetişkin erkek Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar iki gruba ayrıldıktan sonra her bir grup sham, kontrol (penisilin), sadece harmalin ve 10, 50 ve 100 mg/kg dozlarda harmalin grupları olarak 6 farklı alt gruba ayrıldı. Kayıtlardan elde edilen elektrokortikografik veriler PowerLab Chart v.8 yazılım programı ile analiz edildi. Aynı zamanda ilk epileptiform aktivitenin başlama latensi, epileptiform aktivitenin diken dalga sıklığı ve diken dalga genliği istatistiksel olarak analiz edildi. Ayrıca harmalinin antioksidan mekanizması üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon redüktaz (GR) miktarları serumda ELISA metodu ile belirlendi. İstatistiksel analizler one way Anova testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of short and long term administration of harmaline on penicillin G induced experimental epilepsy model in rats was investigated electrophysiologically. 84 adult male Wistar rats were used in the study. After the rats were divided into two groups, each group was divided into 6 different subgroups as sham, control (penicillin), only harmaline and 10, 50 and 100 mg / kg doses. Electrocorticographic data obtained from the records were analyzed with PowerLab Chart v.8 software program. At the same time, latency of onset of first epileptiform activity, spike wave frequency and spike wave amplitude of epileptiform activity were analyzed statistically. In addition, the amount of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione reductase (GR) were determined by ELISA method in order to determine the effects of harmaline on antioxidant mechanism. Statistical analysis was performed by one way Anova test.