Akut ve kronik beta-alanin uygulanan sıçanlarda ön uyaran aracılı inhibisyon değerlerinin incelenmesi
Evaluation of pre-pulse inhibition values in acute and chronic beta-alanine administered rats
- Tez No: 777274
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ön uyaran aracılı inhibisyon (ÖUAİ), irkilme refleksi oluşturacak kadar kuvvetli bir sesli, görsel ya da dokunsal uyaran öncesinde verilen daha düşük şiddette ve kısa sürede bir ön uyaranın (prepulse) irkilme refleksinde azalmaya neden olmasıdır. ÖUAİ başta şizofreni olmak üzere birçok psikiyatrik hastalıkta ve hasta ailesi ile sağlıklı akrabalarında bir derecede bozulma göstermektedir ve bu haliyle bir endofenotip olarak adlandırılarak son dönemlerde ilaç geliştirme çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir test halini almıştır. Şizofreni erken nörogelişimsel süreçte bir bozulmayla sinsi başlayan ve çoğu zaman fark edilmeyen kronik ve progresif bir hastalıktır. Bugün edinilen bilgiler ışığında hastalığın prodromal dönemlerde tespit edilmesi ve erken müdahaleye başlanılması hastalığın prognozu ve hastanın yaşam kalitesi açısından büyük önem arz etmektedir. Hastalığın ortaya çıkışına yol açan sebepler hakkında çokça hipotez geliştirilmiş ve bunların kanıtları yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. NMDA hipofonksiyonu GABAerjik hipofonksiyon ve dopamin hiperaktivitesi bu hipotezlerin nörotransmitter kökenli olanlarına en sık örnek olan hipotezlerdir. Beta alanin bilinen gabaerjik etkileri ve glisin üzerinden NMDA hipofonksiyonunu ve buna bağlı olarak dopaminerjik sistemde ortaya çıkan düzensizlikleri iyileştirebilme, kendisi ve metabolitleri ile kognitif fonksiyonları kuvvetlendirme ile dönüştüğü B5 vitamini (pantotenik asit) ile beyinde yapısal olarak onarıma aracılık etme potansiyeli barındırmaktadır. Potansiyel bu etkisi ile şizofreni hastalığında tedavi ve potansiyelize edici ajan olarak kullanımı olabileceğini değerlendirmekteyiz. Bu hipotezden yola çıkarak bu çalışmanın amacı Beta alanin'in akut ve kronik kullanımı sonucu şizofreni hastalığının endofenotipik markerlarından birisi olan ÖUAİ değerleri üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Pre-pulse inhibition (PPI) is the reduction in the startle reflex by a lower- intensity and short-term prepulse given before an audible, visual or tactile stimulus strong enough to induce a startle reflex. PPI shows some deterioration in many psychiatric diseases, especially in schizophrenia, and in the patient's family and healthy relatives, and as such, it has been called an endophenotype and has recently become a frequently used test in drug development studies. Schizophrenia is a chronic and progressive disease that starts insidiously with a deterioration in the early neurodevelopmental process and is often not noticed. In the light of the information obtained today, detection of the disease in prodromal periods and initiation of early intervention are of great importance in terms of the prognosis of the disease and the quality of life of the patient. Many hypotheses have been developed about the causes leading to the emergence of the disease and their evidence has been revealed in the studies. NMDA hypofunction, GABAergic hypofunction and dopamine hyperactivity are the most common examples of neurotransmitter origin of these hypotheses. Beta alanine has known gabaergic effects and the potential to improve NMDA hypofunction via glycine and consequently the irregularities in the dopaminergic system, and to mediate structural repair in the brain with vitamin B5 (pantothenic acid), which it transforms by strengthening cognitive functions with itself and its metabolites. With this potential effect, we evaluate that it can be used as a treatment and potentiating agent in schizophrenia. Based on this hypothesis, the aim of this study is to investigate the effects of acute and chronic use of beta-alanine on PPI values, which is one of the endophenotypic markers of schizophrenia.