Gyro moment stabilizer for 10m yachts
10 m lik bir yat için bir gyro stabizatörü tasarımı
  1. Tez No: 621695
  2. Yazar: HUSAM ALASWAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mühendislik tasarımında, jiroskop hassasiyet ve rijitlik nedeniyle uzun bir uygulama geçmişine sahiptir. Dönen bir jiroskop diski, jiroskopların önemli bir özelliği olan, uzayda yönünü düzgün bir şekilde korumaktadır. Bu özellik, pasif stabilizasyon sistemleri ve torpidolarda veya gemilerde kullanılan navigasyon sistemleri gibi birçok sensör uygulamasında kullanılır. Bu araştırma, yuvarlanma hareketini 1 metre yüksekliğindeki deniz dalgaları için dengelemek üzere 10 metrelik bir Yatın gyro- moment stabilizatörünün bir çalışmasını ve tasarımını sunmaktadır. Bu dalgalar, yatın emniyetsiz ve rahatsız edici olmasını sağlayan bir tork yaratacak şekilde, belli bir kuvvetle yatın yana yatmasına etki eder. Bu problemin üstesinden gelmek için, deniz dalgalarının ürettiğine eşit bir miktar tork üreterek yatın kararlı hale getirilmesi için bir makine veya cihaza ihtiyaç vardır. Araştırma hesaplamaları, Newton'un ikinci hareket kanunu ve Yatın dönüş hareketindeki Euler denklemlerine dayanmaktadır. Yatın belirli veya öngörülen bir açısal ivmesi için Euler denklemleri kullanılarak, gerekli tork yatın atalet momenti ve açısal ivmelenmesi yardımıyla hesaplanır. Daha sonra, gerekli tork için,yüksek hızla dönmekte olan gyro diskinin açısal momentumu, kütle ataletmomenti ve presessionaçısal hızı kullanılarak gyro'nun özellikleri ve tasarımı tayin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the field of engineering design, gyroscopes have a long history of application due to their precession and rigidity. A spinning gyro disc rigidly maintains its orientation, which is an important characteristic of gyroscopes. This property is utilized in many sensor applications such as passive stabilization systems and navigation systems, which are used in torpedoes and ships. This research presents the study and design of a gyro moment stabilizer of a 10-meter yacht that stabilizes the yacht's rolling motion in 1-meter high sea waves. These waves force the yacht to roll. The force of waves creates torque that makes the yacht unsafe and uncomfortable. To deal with this problem, a machine or a device is needed to make the yacht stable by producing a certain amount of torque that is equal to the torque produced by the sea waves. The research calculations are based on the Newton's Second Law of Motion and Euler's equations in the rolling motion of the yacht. By using Euler's equations for a given or predicted angular acceleration of the yacht, the required torque is calculated with the help of moment of inertia of the yacht and the angular acceleration. Later, for the required torque, the angular momentum, mass moment inertia, and precession angular velocity of the gyro disc are used to find out the effectiveness of gyro specifications and design.