Anterior direkt estetik kompozit rezin restorasyonlarda tekrarlanan dental estetik oran analizi
Analysis of the recurring esthetic dental proportion in the esthetic anterior direct composite resin restorations
- Tez No: 621742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ön diş estetik kaygı nedeniyle restoratif tedavisi yapılan hastaların RED (Tekrarlanan Dental Estetik) oranları analizini amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Daha önce ortodontik tedavi görmeyen ve travmaya maruz kalmayan periodontal açıdan sağlıklı dişetlerine sahip olan ve ön dişlerinde diestema, kompozit renklenmesi nedeniyle estetik açıdan memnun olmayan 51 hastadan başlangıç fotoğrafları ve ölçü alındı. Alçı model üzerinden RED oranlarına göre“wax-up”tekniği ile dişler üzerine mumlama yapılıp silikon anahtar hazırlandı. Hazırlanan silikon anahtar ile hastanın dişlerine uygun kompozit belirlenerek restorasyon tamamlanıp ve ikinci kez fotoğraf ve ölçü alındı. İkinci alçı model üzerinden RED oranı analizi yapılıp veriler kaydedilerek istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze RED (Recurring Esthetic Dental) proportion of patients who underwent restorative treatment due to anterior teeth esthetic concerns. Material and Method: 51 patients who have not been subjected to orthodontic treatment and trauma before and who have periodontally healthy gums but not satisfied with their esthetic aspects due to diestema, and composite discoloration, their initial photograph and impression were taken. The cast model was treated with wax-up technique according to the ideal RED proportions, and silicone key was prepared. Appropriate composite was selected for the patient's teeth and the composite restoration was completed with the help of the prepared silicone key. Second impression and final photograph were taken. RED proportion analysis was performed on the second cast model and the data were recorded and statistically analyzed.