Trabzon ilindeki 7-9 yaş grubu çocuklarda postür analizi
- Tez No: 5055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. L. BİKEM SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu araştırma, Trabzon ilinin kırsal ve kentsel kesimle rinde 7-9 yaş grubu ilkokul çocuklarının postür bozuklukları nı saptamak amacıyla planlanmıştır. Bunun için küme örnekle me yöntemi ile seçilen dört ilçe ve beş köy ilkokullarında sistematik örnekleme yöntemi ile seçilen 606 kız, 592 erkek olmak üzere 1198 ilkokul öğrencisine postür analizi uygulan mıştır. Bulgular, Licht ve Asher'in geliştirdikleri postür değerlendirme kartlarından modifiye edilmiş olan postür de ğerlendirme formu üzerinde işaretlenmiştir. Değerlendirme formlarında elde edilen veriler kodlana rak, bilgisayar yardımıyla sonuçlar istatistiksel olarak de ğerlendirilmiştir. Bunun sonucu araştırma bölgesinde 7-9 yaş grubu öğrencilerinde pes planus, anterior pelvik tilt, lumbal heperlordoz, skolyoZ, düz sırt, kifozis, genu rekurvatum, genu varum, genu valgum, tibial torsiyon, hallux valgus, pec tus excavatum, fıçı göğüs, güvercin göğüs, çökük göğüs ve harrison oluğu postür bozuklukları olarak saptanmıştır. Postür bozukluklarının kız ve erkek öğrencilere dağılı- mi istatistiksel olarak anlamlı saptanmamış olup, kırsal ke simde genu varum, lumbal heperlordoz, pectus excavatum, gü vercin göğüs daha fazla; kentsel kesimde ise genu valgum, kifosiz, skolyoz, fıçı göğüs, harrison oluğu daha fazla gö rülmüştür. Saptanan postür bozukluklarının okul sıralarındaki de vamlı oturma pozisyonu, beslenme ve genetik faktörlerle il gili olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the posture abnormalities of school children aged 7-9 years was researched with postural analisis card modified from Licht and Asher developped. The studies included 606 female and 592 male subjects. Results of the incidences of postural abnormalities as follows; Gr. I Flat Foot %40.9; Gr. II Flat Foot 431.0; Gr. Ill Flat Foot %3.9; Anterior pelvic tilt %7.6; Lumbal hyperlordosis %9.2; Scoliosis %9.1; Flat back %1.3; Kyphosis %0.75; Genu recurvatum %2.0; Genu varum %2.6; Genu valgum %42.5; Tibial torsion %4.2; Hallux valgus %2.6; Funnel chest %2.2; Barrel chest %1.1; Hallow chest %2.2; Pectus carinatum %6.8; Harrison's groove %1.3. These postural abnormalities have thought depended on nutricial, genetic and physical factors.