Kamera görüntüleri temelli insan hareketlerinin yoğunluğu haritalama sistem tasarımı
Design of human movement mapping system using camera images
- Tez No: 621794
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında kamera görüntüleri ile insan ve nesne hareketlerini takip eden sistemler incelenmiş, kamera sistemleri ile insan yoğunluk (ısı) haritalarının çıkarılması konusunda bilime nasıl katkı sağlanabilir sorusu irdelenmiştir. Çalışmada insan hareketlerini görüntü işleme teknikleri ile algılayan prototip bir sistem tasarlanmış ve bu sistemden insan yoğunluk (ısı haritaları) çıkarılmıştır. Sistemi denemek için yoğun insan giriş çıkışı olan ve bankolardan hizmet verilen bir irtibat ofisi incelenmiş, devamında sistem, spor sahasında bir müsabaka sırasında denenmiş, sporcular egzersiz yaparken veya performans sergilenirken üretilen ısı haritası ile sporcuların zaman içerisinde kapladıkları alanın boyutu görüntülenmiş, irtibat bürosunda da hizmet almaya gelen insanların nerelerde daha yoğun olarak bulundukları ısı haritası ile gösterilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, systems that detect human and object motion are investigated by footage, and the question of how camera systems are used to obtain heat map while contributing to the scientific area. In this work, a prototype system is designed to detect human motion by image processing techniques and human heap map is deduced from this system. To test the system, initially a liaison office is investigated with an extensive human ingoing and outgoing, later the system is executed to generate the heat map to monitor the area that athletes for a sports competition where the heat athletes are training or to identify the occupied space that the people come to the liaison office.