Stereo video görüntülerini işlemeye dayalı derinlik analizi
Depth estimation based on stereo video images
- Tez No: 379843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
3-boyutlu görüntüleme uygulama alanlarının hızla artmasıyla birlikte günümüzün en popüler konularından biri haline gelmiştir. Stereo görüş yöntemi, bilgisayarlarda gerçek dünyanın 3-boyutlu görüntüsünün elde edilmesinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İnsan gözünün yerini kameraların aldığı stereo görüş sistemlerinde, derinlik bilgisine ulaşabilmek için kamera görüntülerinin belli işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, aktif ve pasif 3-boyutlu görüş sistemleri incelenmiş ve pasif yöntem temelli bir stereo görüş sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem iki kameradan aldığı görüntüleri işleyerek derinlik bilgisini elde etmektedir. Sistem kendi içinde birçok parametre ile özelleştirilebilmekte ve parametrelerin sonuca olan etkisi gerçek zamanlı olarak görülebilmektedir. Sistem içerisinde 3-boyutlu sonuçları iyileştirmek üzere tasarlanmış, 2 ve 3-boyutlu uzayda çalışan filtreleme modülleri bulunmaktadır. Sistem çıktıları, 3-boyutlu yazıcı ve gösterim cihazlarında kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Ayrıca, geliştirilmiş olan sistem diğer aktif ve pasif sistemlerle karşılaştırılmış ve diğer sistemlere göre üstün olduğu yönler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The growing interest in application fields of 3D imaging has made it one of the most popular research fields. Stereo vision method is often encountered while obtaining the 3D image of the real world. Camera images have to be undergone some basic processes in order to obtain depth information in stereo vision systems in which cameras substitute human eyes. In this thesis study, active and passive 3D vision systems were examined, and a passive method based stereo vision system was developed. Developed system obtain depth information by processing images taken from two cameras. System may be customized by several parameters and the effect of parameters to the result may be seen in real time. Filtering modules, which are designed to improve the 3D results, exist in the system and operate in 2D and 3D space. System outputs are produced so that they can be used with 3D printer and display devices. Besides, current developed system was compared with other active and passive systems and improved features over the other systems were highlighted.