Lumbal disk herniektomi operasyonlarında uygulanmış olan total intravenöz anestezi ve inhalasyon anestezi tekniklerinin mini mental durum değerlendirme testi ve nöron spesifik enolaz düzeyi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the the effects of total intravenous anesthesia and inhalation anesthesia techniques on mini mental state examination test and neuron specific enolase level in lumbar disc herniectomy operations
- Tez No: 621836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KUYRUKLUYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Lumbal disk herniektomi operasyonlarında, genel anestezi yöntemlerinden olan total intravenöz anestezi ile inhalasyon anestezisinin postoperatif kognitif disfonksiyon üzerine etkilerinin Mini Mental Durum Değerlendirme Testi skoru ve Nöron Spesifik Enolaz düzeyine bakılarak karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız 20.02.2018-20.08.2019 tarihleri arasında Erzincan Mengücekgazi Eğitim ve Araşırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde gerçekleştirildi. Elektif lumbal disk herniektomi operasyonu planlanan, 18-65 yaş arasında, ASA I, II ve III risk grubunda, 80 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalara operasyon öncesinde MMDT testi uygulandı, NSE çalışılması amacıyla venöz kan örneği alındı. Uygulanmış anestezi tekniğine göre hastalar T ve İ olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup İ 'ye idamede sevofluran uygulanmış 40 hasta, Grup T 'ye idamede remifentanil ve propofol kullanılarak TİVA uygulanmış 40 hasta dahil edildi. Hastalara postoperatif dönemde 1. saatte MMDT testi uygulandı. Postoperatif 24. saatte MMDT testi tekrar uygulandı ve NSE için venöz kan örneği alındı. Bulgular: Preoperatif MMDT skor ortalaması her iki grupta da istatistiksel olarak benzerdi. Grup T' de MMDT skoru preoperatif ve postoperatif 1. saat benzer bulunurken (p=0,539), postoperatif 24. saatte MMDT skoru her iki skordan da yüksek bulundu. Grup İ' de preoperatif ve postoperatif 24. saatlerde MMDT skoru benzerken (p=0,116) postoperatif 1. saatteki skor hem preoperatif skordan (p=0.006) hem de postoperatif 24.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of total intravenous anesthesia and inhalation anesthesia methods which are general anesthesia methods on postoperative cognitive dysfunction according to Mini Mental State Examination scores and Neuron Specific Enolase levels in lumbar disc herniectomy operations. Materials and Methods: Our study was performed in the Department of Anesthesiology and Reanimation, Erzincan Mengücek Gazi Education and Research Hospital between 20.02.2018-20.08.2019. Eighty patients aged between 18-65 years in ASA I, II and III risk groups who underwent elective lumbar disc herniectomy surgeries were included in the study. MMSE test was applied to patients preoperatively and venous blood samples were taken for NSE measurement. Patients were divided into two groups as T and I according to applied anesthesia technique. Forty patients administered sevoflurane for maintenance were included in Group I and forty patients administered TIVA using remifentanil and propofol for maintenance were included in group T. MMSE test was applied to the patients in the postoperative 1 st hour. MMSE test was performed again at postoperative 24th hour and venous blood samples were taken for NSE measurement. Results: The mean preoperative MMSE scores was statistically similar in both groups. MMSE scores were found to be similar in the Group T at the preoperative and postoperative 1st hour (p = 0.539), but at the postoperative 24th hour the MMSE scores were higher than both scores.