Otomotiv arka aydınlatma ürünlerindeki pozisyon fonksiyonunda ışık homojenliğinin dijital kamera ile incelenmesi
Investigation of the light homogeneity on position functions in automotive rear light products
- Tez No: 621919
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN AHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Otomotiv tarihinin başlarında gece sürüşünde görüşü sağlayan otomotiv aydınlatma ürünleri, sonrasında artan güvenlik ihtiyaçlarıyla beraber görülmeyi ve sinyalizasyonu sağlamaya başladı. Günümüzde bu ürünler aynı zamanda gelişen teknoloji ile oluşan imkanlar sayesinde aracın ve markanın kimliğini oluşturan ve göz alıcılığıyla rekabet gücünü arttıran ürünler haline gelmeye başladı. Bu nedenle üreticilerin, özellikle otomotiv arka aydınlatma ürünlerinin kalitesinden beklentisi giderek artmakta. Bu kaliteyi her üründe belirli bir standartta tutabilmek için ise her üretici kendi standartlarını yayınlamaktadır. Otomotiv üreticilerinin özellikle arka dış aydınlatma ürününden en büyük beklentileri yasal düzenlemeleri karşılamanın yanı sıra, önceden belirlediği ve matematiksel değerlendirmelerle standartlaştırdıkları homojenlik beklentisinin karşılanmasıdır. Bu beklenti hem tasarım sırasında sanal olarak hem de son ürünlerde parlaklık kamerası ile test edilebilmektedir. Bu tez, son ürünlerin testinde kullanılan parlaklık ölçer gibi oldukça pahalı bir cihazın kullanımına alternatif sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ile gerçek parçaların ışık homojenliğini görüntü işleme yöntemi ile değerlendirmenin kolay, hızlı ve düşük maliyetli bir yolu açıklanmıştır. Bu tez, özellikle parlaklık ölçüm kamerası ile dijital kamerayı karşılaştırır ve bu tür bir değerlendirme için dijital kameranın güvenilirliğini araştırır.
Özet (Çeviri)
In the beginning of automotive history, automotive lighting products which provide vision at night driving, started to become products that provide to able to be seen and provide signalization with increasing security needs. Nowadays, these products also start to become constitute the identity of the vehicle and brand, increase the competitiveness with being eye-catching thanks to occurred opportunity along with increasing technology. For this reason, the expectation of the manufacturers especially from the quality of automotive backlight products is increasing. In order to maintain this quality to a certain standard in each product, each manufacturer publishes its own standards. The greatest expectations of the automotive manufacturers, especially from the exterior rear lighting products, in addition to meeting the legal regulations, are to meet the expectation of homogeneity that they have previously determined and standardized with mathematical evaluations. This expectation can be tested both in design and in the final products with the brightness camera. This thesis aims to provide an alternative using a very expensive device such as a luminance meter camera in the testing of final products. In this study, an easy, fast and low cost way to evaluate the light homogeneity of real parts by image processing method is explained. This thesis compares the luminance meter camera with the digital camera in particular and investigates the reliability of the digital camera for such an evaluation.