A case study on the effect of route characteristics on decision making in the sport of orienteering
Oryantiring sporunda rota özelliklerinin karar vermeye etkisi üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 621935
  2. Yazar: TUĞÇE GÖLGELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Oryantiring, sporcuların önceden belirlenen bir arazide veya şehir içinde belirli noktalara yerleştirilen hedefleri harita yardımıyla bulmasını içeren bir spordur. Performansın zamana bağlı olarak ölçüldüğü bu sporda, fiziksel dayanıklılığı, zihinsel süreçlerle ve çevreye adapte olma yeteneğiyle birleştirmek ve bunları doğru şekilde optimize etmek önemlidir. Bu seçimleri en iyi şekilde gözlemleyebileceğimiz çıktıların başında, bir hedeften diğerine giderken seçtikleri rotalar gelmektedir ve her bir rota kendine özgü çevresel karakteristiklere sahiptir. Dolayısıyla sporcuların her bir adımda bu karakteristikleri iyi bir şekilde analiz edip, fiziksel kuvvetlerini harita okuma becerileriyle birleştirmeleri ve bunun sonucunda kendileri için en uygun rotayı seçmeleri gerekmektedir. Bu tezde, rota seçiminde etkili olan bileşenler araştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen bir oryantiring yarışı parkurundan, içinde küresel konumlama sistemi bulunan (GPS) saatler aracılığıyla, sporcu verileri elde edilmiştir. Toplanan veriler nicel ve nitel yöntemlerle incelenerek, sporcuların davranışlarına dair genel bir kavrayış elde edilmiş ve sporcuların karar vermesinde modellenebilir ve özneye bağlı etmenler ayrımı yapılmıştır. Modellenebilir bileşenlerden mesafe ve arazi yüzeyini temel alan ve en kısa mesafeyi hesaplayan bir model oluşturulmuş ve sonrasında sporcuların davranışlarıyla ne kadar uyumlu olduğu incelenmiştir. Ayrıca, sonuçlar çeşitli istatistiki analizlerle de desteklenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sporcuların karar vermesinde çevresel değişkenlerin büyük bir rol oynadığı ve model performansının kısa mesafeli rotalarda, bilişsel yükü azaltma ihtiyacı daha çok olan uzun soluklu rotalara göre daha isabetli olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orienteering is a sport where athletes need to find located targets at certain points on a predetermined terrain or in the city with the help of a map. In this sport where performance is measured with time, it is important to combine their physical endurance with mental processes and their ability to adapt to the environment and optimize them correctly. One of the outcomes that we can best observe these choices is the routes chosen and each route has its own environmental characteristics. Therefore, athletes need to analyze these characteristics well and as a result, they need to choose the most suitable route for themselves. In this thesis, the components affecting route selection are investigated. For this purpose, athletes' data was obtained through GPS containing watches from an orienteering race held by Turkey Orienteering Federation. The collected data were examined by quantitative and qualitative methods, and a general understanding of athletes' behavior was obtained and the distinction of modelable and subject-dependent factors in decision making of athletes was made. From the modelable components, a model that computes the shortest distance based on the distance and terrain surface has been created and then its compatibility with the behaviors of athletes was examined. Additionally, the results were supported by various statistical analyzes. According to the results of the study, environmental variables play a major role in the decision-making of athletes and model performance is more accurate in short-distance routes than long-distance routes in greater need of reducing the cognitive load.