Zeytin halkalı ve kara leke hastalığında no'in rolü
The role of nitric oxide in olive ring and black spot disease
- Tez No: 621936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM HEDİYE SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya genelinde önemli bir besin olan zeytin yetiştiriciliği son zamanlarda sağlıklı beslenme bilinçliliği ile daha çok artmaktadır. Bununla birlikte birçok organizma ve olumsuz koşullar negatif etki yapmaktadır. İstenmeyen şekil bozukluğu ve besin değeri kayıplarına neden olabildiği gibi doğrudan ağaçların ölmesine de neden olabilmektedir. Bu hastalıklardan Kara Leke ve Halkalı Leke görülme sıklığı en çok olan hastalıklardandır. İlaçlamanın yetersiz kaldığı durumlarda hastalıkla mücadele daha da zor olmaktadır. Bu nedenle hastalıkla mücadelede daha etkili ve zararsız başka alternatifler aranmaktadır. Enfeksiyonlar ile savaşmada birtakım maddelerin organizmalar ile karşılaşmadan önce uygulanması ve savunma mekanizmasının tetiklenmesi yöntemi gittikçe önem kazanmaktadır. Eksojen olarak uygulanan NO veya NO donörlarının, patojen ve oksidatif strese karşı bitki cevaplarını etkilemektedirler. Stres koşulları altında sinyal iletim yolunda görev alan NO reaktif oksijen türleri ile karşılıklı etkileşim halindedir. Bu amaçla çalışmadaki amacımız önemli sinyal molekülü olan Nitrik Oksidin bitki savunmasındaki rolünün aydınlatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Olive cultivation, which is an important nutrient worldwide, has been increasing more recently with healthy nutrition awareness. However, many organisms and adverse conditions have a negative effect. It can cause unwanted deformity and nutritional loss, as well as direct death of trees. Among these diseases Ring and Black Spot is one of the most common diseases. In cases where the disinfection is insufficient, it is more difficult to fight the disease. Therefore, more effective and harmless alternatives are sought in the fight against disease. In the fight against plant diseases, the method of applying certain substances to plants before encountering the pathogen and thus stimulating the resistance system in plants is becoming more and more important. They affect plant responses of NO or NO donors administered exogenously against pathogen and oxidative stress. NO interacting with reactive oxygen species, acting in the signal transmission path under stress conditions. Our aim in this study is to clarify the role of Nitric Oxide, an important signaling molecule, in plant defense.