Minimization of excess sludge production in the wastewater treatment plants using different treatment modifications
Atıksu arıtma tesislerinde farklı arıtma modifikasyonları ile fazla çamur oluşumunun azaltılması
  1. Tez No: 621947
  2. Yazar: GİZEM BODU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aşırı çamur oluşumu, aktif çamur prosesinde gerçekleşen önemli problemlerden biridir. Çamur miktarının kaynağında azaltılması, nakliye bedelinin azaltılması ve uzaklaştırma faaliyetlerinin kolaylaşması açısından son derece önem taşımaktadır. Çamurun uzaklaştırılması ile ilgili mevzuatın sınırlamalar getirmesi, günümüzde çamur üretiminin azaltılmasının önemini daha da arttırmaktadır. Atıksuların aerobik olarak arıtılması sırasında çok miktarda oluşan katı maddelerin ayrılması, susuzlaştırılması, arıtılması ve uzaklaştırılması önemli bir işletim maliyeti getirir. Aktif çamur ve modifikasyonlarında, çözünmüş ve askıda katı maddelerin biyokimyasal reaksiyonlara bağlı olarak dönüşümü sonucu aşırı çamur adı verilen katı maddeler üretilmektedir. Fazla çamurun arıtımı ve sistemden uzaklaştırılması, klasik aktif çamur arıtma tesislerinin toplam işletme maliyetlerinin yaklaşık olarak yüzde 30-60 oranında bir kısmına karşılık gelen maliyetli metotları içermektedir. Fazla çamur ile ilgili sorunların çözümünde başlıca yöntem, biyolojik arıtma kademesinde meydana gelen fazla çamurun işlenmesi yerine, proseste fazla çamur üretimini azaltmaktır. Aktif çamur prosesi ve modifikasyonları gibi çeşitli biyolojik süreçlerde oluşan fazla çamur üretiminin minimize edilmesi için yeni prosesler ve teknolojiler geliştirilerek, gerçek ölçekte uygulanmaya başlanmıştır. Bu yeni yöntemlerin esası, klasik aktif çamur prosesinin daha iyi sonuçlar vermesi için yapılan modifikasyonlara dayanmaktadır. Bu tez kapsamında, atıksu arıtma tesislerinde oluşan çamurun minimize edileceği yere göre sınıflandırılarak uygulanan farklı yöntemler özetlenmiştir. Atıksu hattında uygulanan yöntemler (biyokütle parçalanması, enerji ayrımı, anaerobik arıtma) veya çamur hattında uygulanan yöntemler (fiziksel, kimyasal veya biyolojik ön arıtma sistemleri) aşırı çamur üretimini azaltmak için kullanılan bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları irdelenmiştir. Bu çalışmada, gerçek ölçekli iki farklı biyolojik atıksu arıtma tesisi işletme verileri dikkate alınarak, işletmesel farklılıklarından dolayı oluşan fazla çamur miktarları, birim enerji tüketimleri, proses farklılıklarının birim çamur üretimi üzerine etkileri ve çamur uzaklaştırma yöntemleri üzerindeki miktar ve maliyet etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Çamur minimizasyon yöntemlerinden olan termal hidroliz prosesi kıyaslaması yapılan iki tesis için uygulandığında sonuçlarının ne olacağı irdelenmiş ve bu çalışma ile hem çamur minimizasyonunun mümkün olacağı hem de işletme maliyetlerinin düşürülebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Excess sludge production is the main problem in biological treatment processes. Sludge minimization is important for transportation cost and disposal operation during the wastewater treatment. New wastewater treatment standards are resulting a rise in decracing of sludge production. Sedimentation, dewatering, treatment and disposal of solid matter during aerobic wastewater treatment is reguired high operational cost. Waste activated sludge (WAS) is a by-product which produced by microorganisms utilizing dissolved and organic pollutants in wastewater. The costs for sludge treatment is expensive, which has been forecasted to form 30-60% of the total operational costs of wastewater treatment plants. A principle approach to solve about sludge problems are to decrease the amount of sludge produced in biological process. So, the development of modern processes and technology for decreasing sludge production in biological treatment stage to need. All these strategies are modifications of the common activated sludge process for better results. This thesis summarized the strategies that is has been preffered to categorize different methods for the plant place where the minimization takes place. This study discusses the current sludge minimization technologies applied in the water line (such as lysis-cryptic growth, uncoupling metabolism, anaerobic treatment) or in the sludge line (physical, chemical and biological pre-treatment methods) and their advantages, disadvantages. In this study, two different real-time biological wastewater treatment plant operating data obtained and the excess sludge amounts due to operational differences, spesific energy consumption rates, spesific sludge production rates and the amount and cost effects on sludge removal methods were explained in detail. If the thermal hydrolysis process, which is the physical method application of sludge minimization processes, applied for two plants with comparison, the results will be examined and it is shown that sludge minimization will be possible and operating costs will be reduced.