Lokalize prostat kanserinde stereotaktik vücut radyoterapi tedavi planlarının dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of stereotactic body radiotherapy treatment plans in localized prostate cancer
- Tez No: 622012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada; klinik olarak lokalize prostat kanserli hastalara uygulanacak olan radyoterapi tedavisi için hazırlanacak düzleştirici filtreli (FF) ve düzleştirici filtresiz (FFF) ışınlar kullanılarak Volümetrik Modülasyonlu Ark Tedavisi (VMAT) ve Streotaktik Vücut Radyoterapisi (SBRT) tekniğiyle oluşturulan tedavi planlarının doz dağılımlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Metot: Çalışmaya lokalize prostat kanseri olan 17 orta ve yüksek risk grubundaki hasta dahil edildi. Her hasta için hem tek izosentırlı 2 tam ark FF ışınları ile VMAT planları hem de FFF ışınları ile SBRT planları hazırlandı. Her hasta için hazırlanan planlar 6 MV enerjide 6,7 Gy'lik fraksiyon dozunda 5 fraksiyonda toplam hedef doz 33,5 Gy olacak şekilde planlandı. Tüm planlar için, hedef hacimler ve risk altındaki organlar (OAR) için kümülatif doz hacmi histogramları (DVH'ler) oluşturuldu. Her plan için elde edilen değerler karşılaştırıldı. Çalışma sonunda FF ışınları kullanılarak hazırlanan VMAT tedavi planları ile FFF ışınları ile hazırlanan SBRT planlarının dozimetrik olarak karşılaştırılması yapıldı. Elde edilen CI,HI, PTV'nin aldığı maksimum, minimum ve ortalama doz değerleri ile kritik organların farklı hacimlerine karşı gelen doz değerlerinin karşılaştırılması yapıldı ve raporlandı. Elde edilen verilerden ve literatürdeki benzer çalışmalardan lokalize prostat kanserli hastaların tedavisinde dozimetrik dağılım açısından VMAT-FF ve CK-FFF planlarının SBRT tekniği olarak uygun bir tedavi yöntemi olduğunu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the dose distributions of Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) and Streotactic Body Radiotherapy (SBRT) treatment plans using Flattening Filter (FF) and Flattening Filter Free (FFF) beams for radiotherapy treatment in clinically localized prostate cancer patients. Methods: Seventeen moderate and high risk patients with localized prostate cancer were included in the study. For each patient, 2 full arc FFF and FF VMAT plans with a single isosentrite and SBRT plans with FFF beams were prepared. The plans prepared for each patient were planned to have a total target dose of 33.5 Gy in 5 fractions at a fraction dose of 6.7 Gy at 6 MV energy. For all plans, cumulative dose volume histograms (DVHs) were generated for target volumes and organs at risk (OAR). The values obtained for each plan were compared. At the end of the study it was compared dosimetrically with treatment plan prepared by FF rays with VMAT and SBRT treatment plan prepared using FF rays. The maximum, minimum and mean dose values of PTV, CI, HI, and the doses corresponding to different volumes of critical organs were compared and reported. It has been shown that VMAT-FF and CK-FFF plans are suitable as SBRT technique for dosimetric distribution in the treatment of localized prostate cancer patients from the data obtained and similar studies in the literatüre.