Bakır madeni hazırlık galerisinde iş sağlığı ve güvenliği
Copper mining preparation gallery occupational health and safety
- Tez No: 622030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde madencilik sektör anlamında iş kazası istatistiklerinde en yüksek riske sahip sektörlerden birisidir. Ülkemizdeki maden sektörü vaziyeti dünyadaki ile benzer özellik göstermektedir. Madencilik sektörü en riskli iş kollarından biri olup bu sektörde çalışanlar daha dikkatli ve özenli olmak, işverenler de riskleri öngörerek önlem almak zorundadır. Son senelerde maden sektöründe ülkemizde meydana gelen iş kazalarının azaltılmasına yönelik olumlu gelişmeler, devlet ve işverenler açısından umut verici olarak görülmektedir. Özellikle maden işletmeleri için getirilen ek önlem paketleri güvenlik bilincinin oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmıştır. İş kazası verilerinde önemli bir gösterge olan kaza olasılık oranı, maden sektöründe alt sektörlerle beraber değerlendirilerek belirlenmiştir. İş sağlığı ve iş güvenliğinin amacı; risklerin öngörülerek tamamen ortadan kaldırabilme veya zararları en aza indirebilmek için değerlendirilerek iş kazasından çalışanları koruyarak önlem alıp daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır. Risklerin değerlendirmeleri, işletmenin tüm faaliyetlerinde, ekipman kullanımının sağlık ve güvenlik etkilerini sistemsel olarak incelenmesini içermektedir. Bu nedenle bakır maden işletmelerinde iş sağlığı güvenliği konusu önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yapılan yer altı bakır madenciliği işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden alınması gereken önlemlerin ortaya konulduğu bir uygulama rehberinin hazırlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, mining is one of the sectors with the highest risk when it comes to work accident statistics. The mining sector situation in our country shows similar characteristics with the world. The mining industry is one of the most risky business lines, and employees in this sector must be more careful and attentive, and employers must take precautions to anticipate risks. In recent years, positive developments towards reducing work accidents occurring in our country in the mining sector are seen as promising for the state and employers. In particular, efforts have been made to raise the security awareness of additional measures packages brought for mining enterprises. The accident probability rate, which is an important indicator in occupational accident data, was determined by evaluating the sub-sectors together with the sub-sectors. The purpose of occupational health and safety; To ensure that they work in a healthier environment by protecting employees from work accidents by evaluating them in order to eliminate the risks by predicting them completely or to minimize losses. Assessments of risks include systematic review of the health and safety impacts of equipment use in all operations of the business. For this reason, occupational health and safety is important in copper mining enterprises. The aim of this study is to prepare an application guide which shows the precautions to be taken in terms of occupational health and safety in underground copper mining works in our country.