Tüketicilerin konut satın alma davranışlarının markalaşma faktörü kapsamında incelenmesi
Investigation of consumers' housing purchase behaviors within the scope of branding factor
- Tez No: 622104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Türk İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren firmaların marka algıları ve markalaşma çalışmalarının incelenmesi ve tüketicinin konut satın alma davranışına etki eden parametrelerin belirlenmesi amacıyla, firmalara ve bireylere çift yönlü bir anket uygulanmıştır. Ankete katılan bireylerin satın almayı düşündükleri konuta ilişkin olarak; konutun konumu, deprem yönetmeliğine uygunluğu, ulaşım olanakları, odaların yüzölçümü, doğalgaz tesisatı/bağlantısı, yalıtımı, mutfak tasarımı ve cephesi gibi özellikleri önemsedikleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, bireylerin konut satın alacakları firmayı belirlerken ise firma ile yaşanan geçmiş tecrübeler, firmanın referansları, sağlanan fiyat ve ödeme kolaylıkları konularına önem verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a bilateral questionnaire was applied to companies and individuals in order to examine the brand perceptions and branding studies of the companies operating in the Turkish Construction Industry and to determine the parameters affecting the housing purchase behavior of the consumers. Regarding the housing that the individuals surveyed intend to buy; It has been determined that they care about the location of the house, its suitability to earthquake regulations, transportation facilities, floorspace of the rooms, natural gas installation/connection, insulation, kitchen design and sunshine intake state of the house. As a result of the study, it was observed that individuals gave importance to past experiences with the company, the references of the company, the price and easy terms of payment provided, when they were determining the company they will purchase housing from.