Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kan ürünlerinin transfüzyon endikasyonlarının ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of transfusion indications and complications of blood products in RTEU Medical Faculty Training and Research Hospital
- Tez No: 622127
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada RTEÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kan Ürünlerinin Transfüzyon Endikasyonlarının ve Komplikasyonlarının Değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya farklı servislerde bulunan ve kan transfüzyonu yapılan 519 hasta dâhil edildi. Hazırlanan 16 parametrelik bir form yardımıyla hastalarda transfüze edilen ürünler, transfüzyon öncesi semptomlar ve transfüzyon sonrası akut transfüzyon reaksiyonlarından ateş ve alerjik reaksiyonlar gibi komplikasyonlar değerlendirildi. Çalışmada 411 hastaya ES, 38 hastaya HPLT ve 70 hastaya TDP transfüzyonu yapıldığı belirlendi. Hastanede yatmakta olan hastalardan 356'sına anemi, 128'ine kanama ve 35'ine ise travma durumu nedeniyle transfüzyon yapıldı. Genel olarak hastalarda çok düşük oranda peteşi veya ekimoz bulgusu varlığı bulundu. ES transfüzyonu öncesi hastaların nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik, çarpıntı gibi semptomları sorgulandı. ES transfüze edilen toplam hastaların %75.6'sında bu semptomlardan en az birinin olduğu gözlendi. Toplam 519 hastanın sadece %1,7'sinde transfüzyon sonrası akut reaksiyon bulgusu saptandı. ES transfüzyonu yapılan hastalarda HGB ortalamaları 7,88±1,00 g/dl'idi. HPLT transfüzyonu yapılan 38 hastada ölçülen PLT ortalamaları da 25,10±18,48 x 103/uL olarak değerlendirildi. TDP transfüzyonu yapılan hastalarda INR ortalamaları ise 2,74±2,79 olarak belirlendi. Kan ve kan ürünleri transfüzyonu öncesi hastalarda semptomların değerlendirilmesi uygulanacak kan transfüzyon ürününün belirlenmesi için önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the transfusion indications and complications of blood products at RTEU Medical Faculty Education and Research Hospital. The study included 519 patients in different wards who underwent blood transfusion. Complications such as fever and allergic reactions from the transfused products, symptoms before transfusion and acute transfusion reactions after transfusion were evaluated with the help of a 16-parameter form. In the study, 411 patients underwent ES, 38 patients underwent HPLT and 70 patients underwent TDP transfusion. 356 patients underwent transfusion for anemia, 128 patients for bleeding and 35 patients for trauma. In general, very low rates of petechiae or ecchymosis were found. Before ES transfusion, the patients were questioned such as dyspnea, chest pain, weakness and palpitation. At least one of these symptoms was observed in %75.6 of the total transfused patients. Acute reaction after transfusion was found in only 1.7% of 519 patients The mean HGB values in patients undergoing ES transfusion were 7.88 ± 1.00 g / dl. The mean PLT measured in 38 patients who underwent HPLT transfusion was 25.10 ± 18.48 x 103 / uL. The mean INR in patients undergoing TDP transfusion was 2.74 ± 2.79. Evaluation of symptoms in patients before blood and blood product transfusion is an important factor in determining the blood transfusion product to be applied.