Oligoartiküler jüvenil idiopatik artrit ve pediatrik üveit hastalarında anti-DFS70 otoantikorunun anlamı
The significance of anti-DFS70 autoantibody in oligoarticular juvenile idiopathic arthritis and pediatric uveitis
  1. Tez No: 622199
  2. Yazar: ANIL MERT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ERBİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Jüvenil idiopatik artrit çocukluk çağında en sık görülen romatolojik hastalık olup, aynı zamanda çocukluk çağındaki sık görülen kronik hastalıklardan biridir. En sık görülen alt tipi ise oligoartiküler tip olup tüm JİA'lı vakaların %50'sini oluşturur. JİA otoimmün kökenli olduğu için bu hastalarda tanı ve izlemde de önem arz eden bazı otoantikorlar saptanır. Bu otoantikorlar sıklıkla hücre çekirdeğine yönelik olup anti nükleer antikor (ANA) olarak adlandırılır. ANA indirekt immün floresan (IIF) testinde pozitif bulunan hastalarda hangi spesifik antijene karşı otoantikor geliştiğini belirlemede en sık kullanılan yöntem ekstrakte edilebilir nükleer antijenlerin (ENA) saptandığı blot yöntemidir. Anti-DFS70, ANA IIF yönteminde sık görülen paternler arasındadır. Anti-DFS70 otoantikoru ile yapılan az sayıdaki çalışmada, bu antikor pozitifliğinin sağlıklı popülasyonda daha sık görüldüğü saptanmıştır. Pediatrik grupta yapılan bir çalışmada ise anti-DFS70'in üveitle bir ilişkisi olabileceği söylenmiştir. Çalışmamızda Anti-DFS70 otoantikorunun sağlıklı bireylerde, oligoartiküler JİA hastalarında ve pediatrik idiopatik üveit hastalarında görülme sıklığı belirlenerek bölgemizdeki hasta popülasyonunun demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri ortaya konulmaya çalışıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Uluslararası Romatoloji Birliği (ILAR) kriterlerine göre tanı almış oligoartiküler JİA'lı hastalar, idiopatik üveit hastaları ve kronik hastalığı olmayan sağlıklı grup arasında yürütülen kesitsel bir çalışmadır. Ekim 2018 ile Eylül 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji polikliniğine başvuran olgular çalışmaya dahil edilerek, kan örnekleri alındı ve hasta veri formları dolduruldu. ANA pozitifliği ve anti-DFS70 otoantikor pozitifliği ile üveit varlığı, JİA varlığı, eklem tutulum sayısı, üveit tanısı alana kadar geçen süre, biyolojik ajan kullanımı, sistemik steroid kullanımı ve alerjik hastalık varlığı gibi veriler arasında analizler yapıldı. Bulgular: Çalışma grubu dörde ayrılmış olup oligoartiküler JİA (grup 1), oligoartiküler JİA ve üveit (grup 2), idiopatik üveit (grup 3) ve romatolojik hastalığı bulunmayan kontrol grubundan xi (grup 4) oluşuyordu. Grubun yaş ortalaması 9,73±4,39 yıldı. Çalışmaya dahil edilen kişilerin 86'sı (%78,2) ANA pozitif, 24'ü (%21,8) ANA negatifti. Çalışmaya dahil edilen kişilerin 35'i (%31,8) anti-DFS70 pozitif, 75'i (%68,2) anti-DFS70 negatifti. Çalışmamızın temel amacını oluşturan üveit ile anti-DFS70 pozitifliği arasında yapılan değerlendirmede anti-DFS70 pozitifliği üveit için risk faktörü oluşturmuyordu (p>0,05), aksine üveit olmayan kişilerde daha yüksek oranda pozitifti. Benzer şekilde ANA pozitifliği de üveit için bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Juvenile idiopathic arthritis is the most common rheumatologic disease in childhood and at the same time it is one of the most common chronic diseases in childhood. The most common subtype is oligoarticular type, which accounts for 50% of all JIA cases. Since JIA is of autoimmune origin, some autoantibodies are also important in diagnosis and follow-up. These autoantibodies are often directed against the cell nucleus and are termed anti-nuclear antibodies (ANA). The most commonly used method to determine which specific antigen is developing against the specific antigen in patients positive for indirect immunofluorescence (IIF) test is the blot method in which extractable nuclear antigens (ENA) are detected. Anti-DFS70 is a common pattern in ANA IIF. Few studies with anti-DFS70 autoantibodies have found that this antibody positivity is more common in the healthy population. In a pediatric study, it was suggested that anti-DFS70 might be associated with uveitis. The aim of this study was to determine the prevalence of anti-DFS70 autoantibody in healthy individuals, oligoarticular JIA patients and pediatric idiopathic uveitis patients and to determine the demographic, clinical and laboratory characteristics of the patient population in our region. Materials and methods: This study is a cross-sectional study which is between oligoarticular JİA patients (diagnosed according to International League of Associations for Rheumatology criteria), idiopathic uveitis and healty individuals. Patients who applied to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Pediatric Rheumatology outpatient clinic between October 2018 and September 2019 were included in the study and blood samples were taken and patient data forms were filled. Analysis was done between of ANA and anti-DFS70 autoantibody positivity with presence of uveitis, presence of JIA, number of joint involvement, time to diagnosis of uveitis, use of biological agents, use of systemic steroid and the presence of allergic diseases. xiii Results: The study group was divided into four groups: oligoarticular JIA (group 1), oligoarticular JIA and uveitis (group 2), idiopathic uveitis (group 3) and control group (group 4) without rheumatologic disease. The mean age of the group was 9.73 ± 4.39 years. Of the participants, 86 (78.2%) were ANA positive and 24 (21.8%) were ANA negative. 35 (31.8%) of the participants were anti-DFS70 positive and 75 (68.2%) were anti-DFS70 negative. When presence of uveitis and anti-DFS70 autoantibody positivity is analyzed, it was found that anti- DFS70 autoantibody positivity did not constitute a risk factor for uveitis (p>0.05). Similarly, ANA positivity did not appear to be a risk factor for uveitis (p> 0.05).