Ventriküler septal defektlerin cerrahi kapatma sonuçları ve postoperatif komplikasyonları etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Results of surgical closure of ventricular septal defects and determination of factors affecting postoperative complications
- Tez No: 622198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve amaç: Ventriküler septal defekt (VSD), en sık görülen doğumsal kalp defekti olup çocuk kardiyoloji pratiğinde VSD onarımı yapılmış hastalar önemli bir yer tutar. Son yıllarda gelişen cerrahi teknik ve postoperatif hasta bakımındaki ilerlemeler ile komplikasyon gelişimi azalmakla birlikte hala görülebilmektedir. Bu nedenle ilişkili risk faktörlerini tanımlamak, iyi hasta seçimi, uygun cerrahi tekniğin planlanması ve düzeltici operasyonun optimal zamanlanması, dolayısıyla sonuçların iyileştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada VSD onarımı yapılan çocuk hastaların cerrahi sonuçlarını ve komplikasyonları etkileyen risk faktörlerini değerlendirdik. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2008 ile Mart 2017 tarihleri arasında cerrahi olarak VSD onarımı yapılmış 141 çocuk hasta alındı. Hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıklar, preoperatif ekokardiyografik bulgular, cerrahi özellikleri değerlendirilerek bağımsız risk faktörleri belirlendi. Bu bağımsız belirleyicilerin postoperatif komplikasyonlar (uzamış yoğun bakım ve entübasyon süreleri, aritmi, triküspit yetmezliği, rezidü defekt, reoperasyon, ölüm gibi) üzerindeki etkileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların operasyon sırasında ortalama yaş 20,1 (1-195) ay, ortalama vücut ağırlığı ise 8,3 (2,7-55) kg olarak belirlendi. Ortalama izlem süresi 29,2 (1-122) ay idi. Postoperatif dönemde komplikasyon oranı %63,8 olmakla birlikte hemodinamik olarak önemsiz olan rezidü defektler ve hafif/1. derece triküspit yetmezlikleri dışlandığında %40,4 olarak bulundu. Dört hastaya rezidü defekt ve subaortik ridge oluşumu nedeniyle ilerleyen dönemde yeniden operasyon yapıldı. Mortalite 13 hastada görüldü ancak 3 tanesi operasyonla ilişkisiz kabul edildi. Operasyona bağlı mortalite oranı %7 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Ventricular septal defect (VSD) is the most common congenital heart defect and patients undergoing VSD repair play an important role in pediatric cardiology practice. Although the development of surgical techniques and progression of postoperative patient care in recent years, complications are still being seen. Therefore, to identify the associated rick factors is important for good patient selection, planning the appropriate surgical technique and optimal timing of corrective operation, thus improving outcomes. In this study, we evaluated the surgical outcomes in pediatric patients undergoing VSD repair and the risk factors affecting complications. Materials and methods: A total of 141 pediatric patients who underwent VSD repair between January 2008 and March 2017 were included in the study. The medical records of the patients were analyzed retrospectively. Demographic characteristics, concomitant diseases, preoperative echocardiographic findings and surgical characteristics were evaluated and independent risk factors were determined. The effects of these independent markers on postoperative complications (prolonged intensive care and intubation times, arrhytmia, tricuspit regurgitation, residual defect, reoperation, death) were analyzed. Results: The mean age of the patients was 20,1 (1-195) months and the mean body weight was 8,3 (2,7-55) kilogram. The mean follow-up duration was 29,2 (1-122) months. Postoperative complication rate was 63,8% but when the patients with hemodynamically insignificant residual defects and mild/ grade 1 tricuspid regurgitation excluded, the complication rate was 40,4%. Four patients underwent re-operation due to residual defect and subaortic ridge formation. Mortality was seen in 13 patients, but 3 were considered unrelated to the operation. The mortality rate with associated to the operation was 7%.