İşletmelerde bilgisayar ağları
Computer networks in campanies
- Tez No: 62223
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada işletmelerde kullanılan network tipleri tarihi süreç içerisinde ele alınmış ve netvvork topolojileri açıklanmıştır. Daha sonra günümüzde kullanılan yüksek performanslı ağ teknolojileri incelenerek yerel ve geniş alan ağlarının entegre edilmesi ve ağların entegrasyonunda kullanılan aktif cihazların çalışma prensipleri ele alınmıştır. Bir işletmenin hem milli hem de milletler arası pazarlarda başarılı olabilmesi için en geçerli kaynak“bilgi”dir. Hızla değişen ve gün geçtikçe daha karmaşık bir görünüm kazanan iş dünyası için bilgi bir ön şarttır. İşletmenin ihtiyaç duyduğu özellikteki bilgilerin etkin biçimde karşılanması ancak sağlıklı iletişim ağlarının yapılandırılmasıyla mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
COMPUTER NETWORKS IN COMPANIES SUMMARY In this study, the network types using in companies are examined in their historical process and the network topologies are explained. After then, the high performanced network technologies which are using in our days are examined and the device using in the integration of Local and Wide Area Networks are taken up.“The knowledge”is the main factor for the satisfaction of a company in national and international markets. The knowledge is the prerequisite factor in the speedly changing and taking a complex condition of business world. The requirements of knowledge can provide by establishing reliable communication networks. vm