Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde farmakovijilans çalışması
Pharmacovigilance study in infectious diseases clinic of Cerrahpasa Medical Faculty
- Tez No: 622459
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SALTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu tez çalışmasında, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD servisinde izlenen hastalarda advers ilaç reaksiyonu (AİR) etkilerini saptamak, mümkünse önlenmesi için klinik stratejiler geliştirmek ve ülkemizde çok yetersiz olan farmakovijilans çalışmaları için farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Ocak-Ekim 2016 tarihleri arasında klinik yatış süresi 24 saatten fazla olan tüm hastalar ve aynı zamanda AİR nedeniyle yatışı yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Saptanan AİR farmakolojik sınıflaması yapılıp, çeşitli algoritmalar kullanılarak nedensellik, ciddiyet, önlenebilirlik kategorilerinde incelenmiştir. Bulgular: Yatışı yapılan 210 hasta içerisinden 44 hastada (%20.1) AİR saptandı. Hastane yatışlarının %3.33'ü AİR sebebiyleydi. Tip A AİR'ların tüm AİR'ların %96'sını oluşturduğu saptandı. Nedensellik iki farklı sınıflama kullanılarak değerlendirildi. Naranjo algoritmasına göre tüm AİR'ların % 49,1'i kesin ve olası grubundayken, bu oran WHO-UMC sistemi kullanıldığında %74.5 olarak bulundu. Hartwig ciddiyet sınıflamasına göre AİR'ların, %6'sı ciddi sınıfında bulunurken, FDA sınıflamasına göre bu oran %33 bulundu. AİR'ların %7.8'si kesinlikle önlenebilir, %3.9'u muhtemelen önlenebilir olarak saptandı. En sık saptanan AİR, deri ve subkütan doku reaksiyonları, en sık AİR'na neden olan ilaç grubu ise sistemik kullanılan antimikrobiyaller olarak belerlendi. Independent Samples T-test yöntemi kullanılarak yapılan analizlerde, 7 günden fazla hastanede kalış süresinin olması (p=0.003) ve yatış sırasında 10'dan fazla ilaç başlanması (p=0.014) AİR gelişimi için bağımsız birer risk faktörü olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamız sonucunda AİR'nın önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği, uzun yatış süresi ve çoklu ilaç kullanımının AİR görülme oranını artıran önemli faktörler oldukları saptanmıştır. Tüm sağlık çalışanları arasında farkındalığın oluşturulup AİR bildirim oranlarının artırılması ve AİR'nın önlenmesi açısından stratejiler geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this thesis study, we aimed to determine adverse drug reactions (ADR) in infectious diseases and clinical microbiology department in-patient clinic and to develop clinical strategies to prevent them and to raise awareness for pharmacovigilance studies which are very inadequate in our country. Patients and Methods: All patients whose clinical hospitalization was longer than 24 hours between January and October 2016 were included in the study. Pharmacological classification of determined ADRs was made and various algorithms were used to investigate causality, severity and preventability. Results: Of 210 patients admitted, 44 patients(20.1%) had ADR. 3.33% of the hospital admissions were due to ADRs. Type A ADRs were found to account for 96% of all ADRs. According to the Hartwig severity classification, 6% of the ADRs were found serious and 33% according to the FDA classification. The most frequently detected ADR was skin and subcutaneous tissue reactions, and the group of drug that cause ADR most frequently were systemically used antimicrobials. In the analyzes using the Independent Samples T-test method, more than 7 days of hospitalization(p = 0.003) and multiple drug usage (>10)(p = 0.014) were found to be independent risk factors for ADR development. Conclusions: The results of our study indicate that long-term hospitalization and the use of multiple drugs, are important factors that increase the incidence of ADRs, which may lead to significant health problems. It is important to raise awareness among all health care providers and develop strategies to prevent ADRs and increase the reporting rates.