İç göçlerin vergi gelirleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Effect of internal migration on tax revenuesin Turkey
  1. Tez No: 622460
  2. Yazar: SİNAN UYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sosyoloji, İşletme, Finance, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de iç göç ile vergi gelirleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada 2008-2014 dönemi için 81 il düzeyinde panel regresyon analizi uygulanmıştır. Kurulan modelde bağımlı değişken olarak her ilde tahakkuk eden gelir vergisinin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı, bağımsız değişken olarak da her ilin net göç hızı oranı kullanılmıştır. Ayrıca kontrol değişkeni olarak her ilin kişi başına düşen milli geliri modele dâhil edilmiştir. İç göçün temel olarak bir emek faktörü hareketliliği olması nedeniyle vergi türü olarak gelir vergisi seçilmiştir. Temel panel regresyon analizinin sonuçlarına göre net göç hızında meydana gelecek olan %1'lik bir değişim tahakkuk eden vergi/gayri safi yurtiçi hasıla oranında %0.026738'lik bir pozitif değişime neden olmaktadır. Kişi başına düşen milli gelirde meydana gelecek %1'lik bir değişim tahakkuk eden gelir vergisinin gayri safi yurtiçi hasılaya oranında %0.743096'lık bir pozitif değişime neden olmaktadır. Türkiye'de 2008-2014 dönemi için iç göç neticesinde oluşan net göç hızı tahakkuk eden gelir vergisinin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between internal migration with tax revenues in Turkey. In the study, panel regression analysis was performed at 81 provinces for the period 2008-2014. As the dependent variable, the ratio of the income tax accrued in each province to the gross domestic product and the net migration rate ratio of each province were used as independent variables. In addition, per capita income of each province is included in the model as the control variable. Income tax has been selected as tax type because of the fact that the labor force is basically labor factor mobility. According to the results of the baseline panel regression analysis, a change in the net migration rate of 1% leads to a positive change of 0.026738% in the ratio of accrued tax / gross domestic product. A 1% change in the national income per capita causes a positive change of 0.743096% on the ratio of the accrued income tax to the gross domestic product. Turkey in the 2008-2014 period as a result of internal migration to the outcome of the accrued income tax rate of net migration occurring in that it has a positive effect on the rate of gross domestic product has been reached.