Yenidoğan sarılığı ile vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between newborn jaundice and vitamin B12 levels
  1. Tez No: 622496
  2. Yazar: MELTEM TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Zamanında doğan yenidoğan bebeklerin yaklaşık %60'ında sarılık görülmekte ve bu bebeklerin bir kısmında patolojik düzeylerde seyretmekte veya uzayabilmektedir. Uzayan ve patolojik sarılık durumlarında etiyolojiye yönelik yapılan incelemelerin yaklaşık yarısında neden saptanamamaktadır. Eritrositlerin olgunlaşmasında, folik asitle birlikte hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli DNA sentezinde rolü olduğu bilinen B12 vitamininin eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucunda aşırı miktarda hem üretimine neden olur ve bu da hiperbilirubinemi ile sonuçlanır. Bu çalışmada Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan ünitemize başvuran patolojik sarılıklı olgularda ve annelerinde vitamin B12 düzeylerine bakılarak, yenidoğan sarılıklarında vitamin B12 eksikliğinin rolü, aynı zamanda anne ve bebek vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmaya 01/02/2018-31/05/2019 tarihleri arasında yenidoğan ünitemize sarılık nedeniyle başvuran 37 hafta ve üzeri bebekler alındı. Patolojik sarılığı olanlar hasta grubu, patolojik sarılığı olmayanlar ise kontrol grubu olarak alındı. Bilirubin düzeyi bilirubin nomogramında %95 persentil üzerinde olan veya sarılığı 2 haftadan uzun süren bebekler patolojik sarılık grubuna dahil edildi. Anne ve bebeklerde vitamin B12 düzeyinin 250 ng/l'nin altında olması düşük olarak kabul edildi ve tedavi planlandı. Çalışmaya toplam 211 bebek dahil edildi. Dahil edilen bebeklerden 160 tanesi patolojik sarılık grubu, 51 tanesi ise kontrol grubu olarak kabul edildi. Patolojik sarılık grubundaki 160 olgudan kan uyuşmazlığı, idrar yolu enfeksiyonu, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PDH) eksikliği, hipotiroidi ve piruvat kinaz (PK) eksikliği olanlar dışlandı. Geri kalan 98 hastada herhangi bir neden bulunamadı ve bu grup ile kontrol grubu karşılaştırıldı. Çalışmada gruplar arasında cinsiyet, anne yaşı, gestasyonel hafta, doğum ağırlığı, doğum şekli açısından anlamlı fark olmadığı görüldü. Hasta grubunda vitamin B12 eksikliği (%60,2), kontrol grubuna göre (%31,4) anlamlı olarak yüksek bulundu. Benzer şekilde vitamin B12 eksikliği olan bebeklerin annelerinde de yüksek oranda B12 eksikliği saptandı. Vitamin B12 eksikiliği olan ve olmayan olgular arasında demografik özellikler, hiperbiliuribineminin şiddeti ve fototerapi gereksinimi açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sonuç olarak; bu çalışma ile annedeki vitamin B12 eksikliğinin bebek vitamin B12 eksikliği ile ilişkisi olduğunu ve bebekteki vitamin B12 eksikliğinin anlamlı olarak sarılık gelişimine yol açtığı saptandı. Dolayısıyla hem gebelikte hem doğum sonrası anne ve bebeklerde vitamin B12 düzeylerine bakılması gerekli olduğu, gebelik ve laktasyon döneminde yeterli B12 vitamin alımının sağlanmasının önemi gösterildi.
Özet (Çeviri)
Jaundice is seen in approximately 60% of newborn infants born in time, and some of these babies may develop or progress at pathological levels. In cases of prolonged and pathological jaundice, about half of the studies on the etiology cannot be identified. The deficiency of vitamin B12, which is known to play a role in the DNA synthesis required for cell division and proliferation along with folic acid in maturation of erythrocytes, results in excessive production of both as a result of the destruction of red blood cells, resulting in hyperbilirubinemia. In this study, we aimed to investigate the role of vitamin B12 deficiency in newborn jaundice and to investigate the relationship between maternal and infant vitamin B12 levels in patients with pathological jaundice and their mothers who were admitted to Neonatal Unit of Uludag University. This prospective study included infants aged 37 weeks and older who presented to Neonatal Unit of Uludag University with jaundice between February 2018 and May 2019. Patients with pathological jaundice were included in the patient group, and those without pathological jaundice as the control group. Infants whose bilirubin level was above 95% percentile on bilirubin nomogram or whose jaundice lasted longer than 2 weeks were included in the pathological jaundice group. It was considered that vitamin B12 level below 250 ng/l was low in the mother and infants and treatment was planned. A total of 211 infants were included in the study. Among the included infants, 160 were accepted as pathological jaundice group and 51 as control group. Of 160 patients with pathological jaundice, blood incompatibility, urinary tract infection, glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PDH) deficiency, hypothyroidism and pyruvate kinase (PK) deficiency were excluded. In the remaining 98 patients, no cause was found and this group was compared with the control group. There was no significant difference between the groups in terms of gender, maternal age, gestational week, birth weight, delivery type. Vitamin B12 deficiency (60.2%) was significantly higher in the patient group than in the control group (31.4%). Similarly, high levels of B12 deficiency were found in mothers of infants with vitamin B12 deficiency. There was no significant difference between the patients with and without vitamin B12 in terms of demographic characteristics, severity of hyperbiliuribinemia and phototherapy requirement. As a result; In this study, it was found that vitamin B12 deficiency in the mother was associated with infant vitamin B12 deficiency and vitamin B12 deficiency in the baby caused significant jaundice development. Therefore, it was shown that vitamin B12 levels should be evaluated both in pregnancy and postpartum mothers and babies and the importance of providing adequate vitamin B12 intake during pregnancy and lactation was shown.