Atatürk Dönemi Türk kadınının değerlendirilmesine İngiliz basınından örnekler (1923-1938)
Examples from the British press on the evaluation of Turkish women in the Ataturk Period (1923- 1938)
- Tez No: 622515
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SARIKOYUNCU DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle Mustafa Kemal Atatürk'ün“Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak”olarak tanımladığı Çağdaşlaşma, bir başka deyişle Türk toplumunda zihinsel ve kültürel değişim hedeflenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Toplumsal yapılarda meydana gelen değişiklikler, aileyi şekillendiren temel unsur olan Türk kadınının toplum içerisindeki konumunu da etkilemiştir. Çalışmada İngiliz gazetelerinden yararlanmak suretiyle, Türk kadınının modernleşme sürecinde geçirdiği yapı değişikliğinin İngiliz basını tarafından nasıl algılandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada; nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmış ve Cumhuriyet dönemi bazı İngiliz gazeteleri incelenmiştir. Sonuç olarak; İngiliz Basınında Türk Kadınının gelişimi“Batılılaşma”olarak tanımlanırken; İngiliz politikasının, dönemin Türk Kadınını anlama boyutunda etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Modernization, defined as Mustafa Kemal Atatürk's“reaching the level of the civilized civilizations”with the declaration of the Republic on October 29, 1923, was also aimed at mental and cultural change in the Turkish society. Changes in social structures have also affected the position of Turkish women in society, which is the main factor shaping the society. We use English newspaper in our savage. It will be tried to show how to structural change of the Turkish women in the modernization process was perceived by the British Press. In this study; document analysis, one of the qualitative research methots, was used and some English newspapers of the Republican were examined. As a result; the development of Turkish women in the British Press is defined as Westernization; it was seen that British policy was effective in understanding Türkish Women of the period.