14-16 yaş grubu basketbolculara uygulanan core antrenmanın bazı motor özellikler ve basketbola özgü beceriler üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of core training on male basketball players between 14-16 years on some motoric characteristics and basketball skills
  1. Tez No: 622566
  2. Yazar: MERT BEŞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı“14-16 Yaş Arasındaki Erkek Basketbolculara Uygulanan Core Antrenmanın Bazı Motorik Özellikler ve Basketbol Becerileri Üzerine Etkileri”nin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 15,18 ± 0, 854 yıl, boy uzunlukları ortalaması. 178,40 ± 7,613 cm, vücut ağırlıkları ortalaması. 70,50 ± 14,850 kg olan 22 sporcu deney gurubu, yaş ortalamaları 14,85 ± 0,727 yıl, boy uzunlukları ortalaması 178,14 ± 8,844 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 68,952 ± 12,843 kg olan 21 sporcu kontrol gurubu olmak üzere toplam 43 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların motorik özelliklerini belirlemek için dikey sıçrama, durarak uzun atlama, bacak kuvveti, sağ ve sol el kavrama kuvveti, 20 m sürat testleri, Basketbola özgü becerilerinin tespit edilmesi için ise 2 ve 3 sayılık şut isabet testi ve Harrison dripling testi uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanıldı. Gruplar arasındaki farkın tespit edilmesinde Independent-Sample T testi, grup içindeki farkın tespit edilmesinde ise, Paried-Sample T testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of core training on some motoric characteristics and basketball skills applied to male basketball players aged 14-16 years. 22 core training (mean age 15,18 ± 0, 854 years, mean lengths 178,40 ± 7,613 cm, body weight mean 70,50 ± 14,850 kg) and 21 core training basketball players (mean age 14,85 ± 0,727 years, mean height 178,14 ± 8,844 cm, body weight mean 68,952 ± 12,843 kg) were added. A total of 43 players have been completed. Vertical jump, standing long jump, leg force, right and left hand grip strength, 20 m velocity tests were applied to determine the motoric characteristics of the participants. Two-point smash hit test, three-point smash hit test and Harrison dripling test were used to determine basketball skills. In order to determine the effectiveness of Core training, control and experimental group pre-test and final test values were evaluated. MS Excel package program was used for data editing and graphics. SPSS statistics 23 package program was used for statistical analysis of data. In order to determine and reveal the differences in the study statistically, Independent Simples T-test was used at the level of α = 0.05. As a result, no significant difference was found between the core training basketball players and the core values of the core training group (p> 0.05).