Kobi'lerin elektronik ticarete geçişini etkileyen faktörler: Yalova ili örneği
The factors effecting transition of smes to electronic commerce: Sample of city of Yalova
- Tez No: 622635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İKRAM DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KOBİ'ler tüm dünya ekonomileri için çekirdek güç sayılmakta ve gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın bütün ülkeler için ekonomideki payları %60'la %90 arasında değişmektedir. Bununla beraber iletişimin ve internetin yaygınlaşması dünyaya yeni bir ekonomik düzen getirmiştir. Artık pazarlar yeni dünya düzenine göre şekillenmekte ve KOBİ'ler bu düzende yerlerini almak mecburiyetindedirler. Tüm dünya ekonomilerinde temel yapı taşı, kabul edilen KOBİ'ler için elektronik ticaret çok önemli bir olgudur. Mal ya da hizmetin satılması veya satın alınması sürecinin elektronik ortamda internetten yapılmasıyla gerçekleşen e-ticaret; KOBİ'lerin rekabet güçlerini artırmakta, pazarlarını genişletmekte, maliyetlerini azaltmakta, iş yapma hızlarını artırmakta ve hızlı şekilde büyümesini sağlamaktadır. Çalışmayla elektronik ticarete geçişte etkili olan faktörlerin, Yalova'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin elektronik ticaret kullanma eğilimleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında e-ticarete geçişi etkileyen faktörler hakkında detaylı literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucu geliştirilmiş olan araştırma modeline göre benzer çalışmalardan anketler derlenerek amaca yönelik yeni bir anket oluşturulmuştur. İlgili anket çalışması pilot olarak bir gruba uygulanmış ve çıkan analiz sonuçlarına göre anket revize edilmiştir. Son halini alan araştırma anketi Yalova'daki KOBİ'lere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmada toplam 142 anket analize uygun bulunmuştur. Sonuçlar çeşitli istatistik programları ile analiz edilmiş ve bulgulara yönelik yorumlamalar yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kamu desteğinin ve organizasyonel yapı etkinliğinin KOBİ'lerde elektronik ticarete geçiş için etkili oldukları görülmüştür. Bununla beraber teknik altyapı yetersizlikleri, hukuki yetersizlikler ve güvenlik algısı faktörlerinin ise KOBİ'lerde e-ticarete geçişte etkili olmadıkları görülmüştür. Ayrıca faktör gruplarına göre bazı demografik gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili çözüm önerileri getirilerek KOBİ'lerin rekabet güçlerinin artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs are considered to be the core engine of all of the economies of the world and their shares vary from 60% to 90% of the whole economies of the countries without taking their developmental level into consideration. In addition, a new economic regulation is brought to the world with the communication and internet becoming widespread. The markets are shaped according to this new regulation and SMEs have to take their part in this regulation as well. Electronic commerce (E-commerce) is a very important feature for SMEs which are accepted as the key stones of the world economies. E-commerce, which means selling and/or buying of services and/or goods to be done electronically through internet, increases competitive capacity of SMEs and decreases their costs. Moreover, e-commerce extends SMEs' markets and together with increasing their speed of making business it provides a rapid growth to their sizes. With this assignment the effects of factors, which affects the transition to electronic commerce, on e-commerce using tendency of SMEs operating in Yalova were examined. Within the scope of this assignment, a detailed literature analysis was performed about the factors blocking the transition to e-commerce. Taking the findings from the literature analysis into consideration a search model was developed and according to this model several surveys from similar assignments were put together leading to composing a new survey as an outcome. The new survey was applied to a group as an initial trial and it was revised according to its conclusions. Then, the finalized survey was applied to SMEs operating in Yalova with face to face meetings. In this assignment 142 applied surveys were found to be appropriate for examining further. The findings were analyzed with various statistical programs and they were commented on further. As an outcome from the analysis it was concluded that public support and organisational infrastructure were the main factors on the transition of SMEs to e-commerce. In addition, lacking of technical and legal infrastructures, and safety concerns were not effective on the transition to e-commerce. Furthermore statistically significant differences were found between the demographic groups and factor groups. The main aim of this assignment is to increase competitive capacity of SMEs by providing solutions to the factors blocking a smooth transition to e-commerce.