Pilokarpin indüklü sıçan epilepsi modelinde valproik asit'in Nrf 2 ekspresyonu üzerindeki etkisinin araştırılması
An investigationof the effect of valproic acid on Nrf 2 expression in pilocarpine induced rat epilepsy model
- Tez No: 622689
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Epilepsi gelişiminde endojen ve eksojen etmenler nedeniyle artan reaktif ürünlerin, antioksidan sistemin yetersiz kaldığı durumlarda birikimiyle ortaya çıkan oksidatif stres oldukça etkilidir. Bu çalışmada amacımız Epilepsi tedavisinde sıklıkla kullanılan Valproik asit'in, antioksidan mekanizmada önemli bir rolü olan Nrf 2 gen ekspresyonuna ve bazı antioksidan parametrelere etkisini sıçanlar üzerinde yapılan Lityum-Epilepsi modeli ile belirlemektir. Çalışmamızda 24 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Her biri 8'er sıçandan oluşan 3 gruba ayrıldı. 1. ve 2. gruba lityum (3 meq/kg) enjeksiyonu yapılırken 3. gruba serum fizyolojik uygulandı. 24 saat sonra 1. ve 2. gruba 30 mg/kg tek doz pilokarpin enjeksiyonu yapıldı. Epilepsi oluşturulduktan sonra 1. gruba valproik asit (90mg/kg), 2. gruba ise serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı, kontrol grubuna da serum fizyolojik yapıldı ve deney 15 gün sonra sonlandırıldı. Deney sonunda anestezi ile dekapitasyon işlemi yapıldı ve total beyin çıkarılarak, önce frontal lob daha sonra temporal lob bölgeleri ayrıldı. Alınan dokular -80°C'de saklandı. Elde edilen dokulardan Nrf 2 gen ekspresyonu RT-qPZR ile katalaz (CAT), protein oksidasyonu, glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon S-transferaz (GST) düzeyleri spektrofotometrik yöntemle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Reactive products increases due to endogen and exogenous factors, have tendency to overload at times of insufficiency of antioxidant system and it reveals oxidative stress that is highly effective on epilepsy occurrence. In this study our main purpose is to locate Valproic Acid's -used frequently on epilepsy treatment effects on Nrf 2 gene expression that take an important part of antioxidant mechanism and some other antioxidant parameters using Lithium-Epilepsy model on rats. In this study 24 Wistar albino male rats were used. They were split into three groups which consist of 8 rats each. While 1st and 2nd group had Lithium(3meq/kg) injections, 3rd had saline. After 24 hours; one shot of 30mg/kg pilocarpine injection has been had by epileptic groups. After fully developed epilepsy; 1st group took Valproic acid (90mg/kg), 2nd had saline and controls had saline as well until the experiment ended which was after 15 days. At the end of the experiment, anaesthesia and decapitation process took place and with removal of total brain; frontal lobe and temporal lobe had been separated and protected at -80°C. Within the experiment tissues NRF2 gene expression has been determined with RT-qPCR and Catalase, Protein Oxidation, Glutathione, Glutathione Peroxidase, Glutathione-S-Transferase levels have been distinguished with spectrophotometric method.