Yaşayış biçimlerini açık veya örtük olarak tanımlamalarına göre eşcinsel ve biseksüel bireylerin, içselleştirilmiş homofobi, psikolojik dayanıklılık ve eşlik eden psikiyatrik hastalıklar açısından karşılaştırılması
Comparison of homosexual and bisexual individuals in terms of internalized homophobia, psychological durability and associated psychiatric disorders according to life styles: Disclosed or non-disclosed
- Tez No: 622759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve Amaç: Literatürde; eşcinsel bireylerin heteroseksüel bireylere göre daha fazla ruh sağlığı problemi yaşadıklarını gösteren çok sayıda çalışma mevcuttur. Bunun yanısıra bu durum içselleştirilmiş homofobi ile ilişkilendirilmiştir. Ancak eşcinsel bireylerinin yaşayış biçimlerinin kendi içinde tamamen homojen olduğu söylenememektedir. Maruz kalınan ayrımcılığı, damgalanmayı ve homofobiyi azaltmak için görünen yaşantının heteroseksüel yaşam tarzı olarak seçilmesi ve hatta eş seçimlerinin karşı cinsten olması söz konusu olabilmektedir. Dış stresörlerin ve kişisel özelliklerin eşcinsel bireylerin yaşayış biçimlerine etkisi ve görünür olmanın bireylere getirdiği sonuçlar, literatürde çok nadiren incelenmiştir. Bu çalışmada eşcinsel bireyler, yaşayış biçimlerine göre karşılaştırılmış olup; psikiyatrik hastalık oranının, içselleştirilmiş homofobi, psikolojik dayanıklılık ve algılanan sosyal destek ile bağlantısı araştırılmıştır. Yöntem: Bu tez çalışması, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, araştırma hakkında bilgilendirilmiş olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılardan oluşmaktadır. Katılımcılar kendilerini gey/lezbiyen/biseksüel veya“heteroseksüel olmayan”olarak tanımlayan ve hemcinslerine karşı cinsel ve romantik ilgi duyduklarını ifade eden bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılardan yaşayış biçimlerini ifade ediş biçimlerine göre açık ve örtük yaşayanlar olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Veriler 12 Ekim 2015 - 14 Kasım 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Bütün katılımcılar ile SCID-1 yapılandırılmış görüşmesi ve araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu görüşmesi yapılmış ve içselleştirilmiş homofobi, erişkinler için psikolojik dayanıklılık, yaşam doyumu, PHQ-SADS, Cass-Sam evre tayin ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 36 açık yaşayan, 30 örtük yaşayan eşcinsel ve biseksüel birey katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In literature, there is a great amount of study that emphasize the importance of internalized homophobia and the increased risk of mental illnesses in homosexual individuals compared to heterosexual individuals. However, it cannot be told that all homosexual individuals live the same style of life. In order to reduce the level of exposed discrimination, stigmatization and homophobia, individuals may choose to live a heterosexual life style and even may choose to marry with an opposite gender. The effects of external stressors and personal characteristics to life style selection and consequences of living an open homosexual lifestyle are rarely studied in literature. In this study, homosexual individuals were compared according to their life styles. The relationship between psychiatric co morbid disease rate, internalized homophobia, and psychological persistence was assessed in relation to non-disclosed and disclosed life style. The social factors affecting life style and the effect of life style on life satisfaction were also studied. Method: In this study, homosexual individuals who were admitted to Erenköy Research and Training Hospital for Mental and Neurological Diseases have been included. All participants were informed about the research and individuals who define themselves as gay, lesbian, bisexual; individuals who identify themselves as non-heterosexual but have sexual and romantic interest in same sex have been included. Participants divided into two group according to their life styles; disclosed and non-disclosed. The data were collected between October 12, 2015 and November 14, 2016. SCID-1 structured interviews were held with all participants and a sociodemographic data form prepared by the researchers was filled in. Internalized homophobia, psychological resilience for adults, life satisfaction and PHQ-SADS scales were applied. In addition, participants were assessed according to V.Cass's identity development model. Results: 36 disclosed, 30 non-disclosed homosexual and bisexual individuals participated in this study. Internalized homophobia was found to be higher (p = 0.00), psychological resilience (p = 0.00) and life satisfaction (p = 0.00) were found to be lower in the non-disclosed group. Non-disclosed participants reported less discriminatory exposure (p = 0.00). However, according to the SCID-1 interview, the diagnosis rates of depression (p = 0,00), anxiety disorder (p = 0,00) and somatization disorder (p = 0,003) were higher in this group.