Hemşirelerin kesici-delici aletleri güvenli kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of nurses' attitudes towards safe use of cutting tools
  1. Tez No: 622785
  2. Yazar: FATMA YILDIZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESKİMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hemşireler mesleki olarak birçok risk ve tehlike ile karşılaşa bilmektedir. Bu riskler içerisinde en önemlileri, enfeksiyonlar ve kesici-delici alet yaralanmalarıdır. Hemşireler; iğne batması, perkütan yaralanmalar ya da sıçrama nedeniyle kanla geçen patojenlerin bulaşması açısından risk altındadır. Aynı zamanda, mesleki nedenlerle enfekte kan ve vücut sıvılarına maruz kalmayı takiben önemli mortalite ve morbiditeye neden olabilen hepatit B (HBV), hepatit C (HCV) ve insan yetmezlik virüsü [human immuno deficiencyn virus (HIV)] gibi etkenlere bağlı enfeksiyon hastalıklarına yakalana bilmektedirler. Hemşireler toplumdan kazandıkları bu enfeksiyonları hastalara ve diğer sağlık çalışanlarına da bulaştırabilirler. Bu araştırmada, hemşirelerin kesici-delici aletleri güvenli kullanımlarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı olup evrenini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi/ Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde yoğun bakımlar, klinikler, ameliyathane ve acil serviste çalışan hemşireleri oluşturacaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki ayrı form kullanılacaktır. Araştırmacının literatür tarayarak oluşturduğu hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren“Kişi Bilgi Formu”ve hemşirelerin kesici-delici aletleri güvenli kullanımına yönelik tutumlarının belirleneceği ''Sağlık Çalışanlarının Kesici-Delici Tıbbi Aletleri Güvenli Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği" kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nurses face many risks and dangers. The most important of these risks are infections and stab wounds. Nurses; it is at risk for the transmission of bloodborne pathogens due to needle sting, percutaneous injuries or splashing. At the same time, they can catch infectious diseases related with factors such as hepatitis B (HBV), hepatitis C (HCV) and human deficiency virus (HIV), which can cause significant mortality and morbidity following exposure to infected blood and body fluids for occupational reasons. . Nurses can infect these patients with the disease and other health workers. In this study, it is aimed to examine the knowledge, attitude and behaviors of nurses for safe use of cutting tools. The research is descriptive and the hospital will consist of intensive care units, clinics, operating rooms and nurses working in the emergency department. Two different forms will be used as data collection tool. The-Person Information Form Tıbbi which contains the introductory characteristics of the nurses formed by the researcher by scanning the literature and the attitudes of the nurses towards the safe use of the cutting tools will be determined.