Güreşçilerde müsabaka öncesi imgeleme düzeyinin durumluk kaygıya etkisi
The effect of imaging level before competition on anxiety in wrestlers
  1. Tez No: 622786
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, güreşçilerde müsabaka öncesi imgeleme düzeyinin durumluk kaygıya etkisinin incelenmesidir. Çalışma grubunu, Ankara, Şanlıurfa, Elazığ, Kayseri illerinde, yapılan greko –romen güreş grup ve Türkiye şampiyonası müsabakalarına katılan 11-18 yaş arası 300 erkek güreşçi oluşturmuştur. Katılımcılara yaş, eğitim durumu, kaç yıldır güreş yaptığı, milli sporcu olma durumu, anne baba eğitim düzeyi gibi sorulara cevap arayan demografik bilgi formu, durumluk kaygı ölçeği ve sporda imgeleme envanteri uygulanmıştır. Envanterden çıkan veriler SPSS.22 paket programına işlenerek analiz işlemleri yapılmıştır. Demografik bilgilere yönelik aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren açıklayıcı istatistikler sunulmuştur. Durumluk kaygı ve sporda imgeleme ölçekleri alt boyutlarının bazı demografik değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacıyla ilk etapta çarpıklık ve basıklık (SkewnessandKurtosis) testlerine bakılmış olup, testin neticesine göre Bağımsız Örneklem T (İndependentSample T) ve Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWayAnova) testleri yapılmıştır. Değişkenler arasında farklılıklar bulunması durumunda ise bu farklılıkların hangi grup veya gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacı ile ise Post-Hoc testlerinden homojen dağılım sonuçlarına göre Tukey HSD ve Dunnet T3 testleri kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki etki seviyesini belirlemek için regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of pre-competition imagery level on state anxiety in wrestlers. The study group has been composed of 300 men wrestlers aging 11-18 who participated in Turkey championship and Greco-Roman wrestling in Ankara, Sanlıurfa, Elazığ, Kayseri provinces. Participants were asked to apply a demographic information form seeking answers to questions such as age, education level, how many years he wrestled, national athlete status, and parental education level, state anxiety scale and imagery inventory. The data from the inventory was processed in the SPSS.22 package program and analyzed. Explanatory statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distributions for demographic information were presented. Skewness and kurtosis test were measured at the first stage to determine the relationship between state anxiety and imagery in sports subscales and some demographic variables. Independent Sample T and One Way ANOVA tests were applied according to the test results. In case there are differences between the variables, Tukey HSD and Dunnet T3 tests were used according to homogeneity results of Post-Hoc tests to determine this difference stems from what group or groups. Also, regression analysis was used to determine the effect level between the variables.