HPV ve DNA testi yaptırmak için başvuran kadınların benlik saygısı ve utangaçlıkları ile serviks kanserinin erken tanısına yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between self-esteem and shyness of women applying for HPV and DNA tests and their attitudes towards early diagnosis of cervical cancer
- Tez No: 622792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) günümüzde kadınlarda görülen en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Kanserlerin neden olduğu ölümlerde 3. sırada yer alan ve dünyanın 45 ülkesinde en sık görülen kanser türüdür. Servikal tarama serviks kanseri insidansını ve mortalitesini azaltmaktadır. HPV-DNA testi taramasına katılımda yanlış tutum ve inanışlar, psikolojik faktörlerde etkilidir. Bu nedenle erken tanının önemi kişi tarafından bilinmesine karşın, kadınların HPV-DNA testi yaptırma kararı, HPV-DNA testi prosedürüne ilişkin duygusal tepkilerden etkilenmektedir. Bu çalışma ile KETEM' e başvuran kadınların utangaçlık ve benlik saygısı ile serviks kanserinde erken tanı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Mart 2020 tarihinde başlanacaktır ve 98 kadına ulaşılıncaya kadar sürdürülecektir. Çalışma Oltu ilçesi sağlık müdürlüğü KETEM biriminde yapılacaktır. Araştırmanın verileri; Kadınların tanıtıcı özellikleri soru formu, Servikal Kanserin Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği (SKETTÖ), Utangaçlık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ile toplanacaktır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma ve yüzdelik dağılım gibi tanımlayıcı istatistikler ile Ki-Kare ve parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde Man Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer (cervical cancer) is one of the most important health problems in women today. It is the most common type of cancer in 45 countries of the world, ranked 3rd in deaths caused by cancers. Cervical screening reduces the incidence and mortality of cervical cancer. Wrong attitudes and beliefs in participating in the HPV-DNA test screening are effective in psychological factors. For this reason, although the importance of early diagnosis is known to the person, the decision of women to have HPV-DNA test is affected by emotional reactions related to the HPV-DNA test procedure. With this study, it was aimed to examine the relationship between shyness and self-esteem of women who applied to KETEM and early diagnosis attitudes in cervical cancer. The study will start on March 1, 2020 and will continue until 98 women are reached. The work will be carried out in the KETEM unit of the Oltu district health directorate. The data of the research; The introductory features questionnaire of women will be collected with the Attitude Scale for Early Diagnosis of Cervical Cancer (SCETTO), the Shyness Scale, and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSÖ). Descriptive statistics such as mean, standard deviation and percentage distribution, and Man-Whitney U and Kruskal-Wallis tests will be used when chi-square and parametric test assumptions are not met in the evaluation of the data.