Çocuklarda işitme cihazı kullanımını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assesment of the factors affecting hearing aid usage in children
  1. Tez No: 622793
  2. Yazar: NURŞAH ÖZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocuklarda işitme cihazı kullanımı seslere tutarlı erişim sağlanması için oldukça önemlidir. İşitme cihazının doğru kullanımı işitsel gelişimle beraber dil ve konuşma, sosyal, bilişsel ve akademik gelişimleri için destek sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı çocuklarda işitme cihazı kullanımını etkileyen faktörleri değerlendirmek ve ebeveynleri çocukların işitme cihazı kullanımı konusunda bilinçlendirmektir. Çalışmaya 3-6 yaş arağında bilateral hafif/orta derecede sensörinöral işitme kaybı tanılanmış, tanılanmış ek engeli bulunmayan işitme cihazı kullanıcısı 32 çocuk dahil edilmiştir. Öncelikle uygun işitme cihazı programlama yazılımına bağlanarak işitme cihazı günlük kullanım süresi bilgileri (datalogging) kaydedilmiştir. Sonrasında ebeveyn-çocuk etkileşimini değerlendirmek için 'Ebeveyn Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği-Türkçe Versiyon (EDDÖ-TV) ve Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği-Türkçe Versiyon (ÇDDÖ-TV)' kullanılmıştır. Ardından ebeveynler için işitme cihazı kullanımı, bakım ve kontrol bilgilerini değerlendirmek için Ebeveynler için İşitme Cihazı Farkındalık Soru Formu doldurulmuştur. Son olarak işitme kayıplı çocukların subjektif işitsel performansını değerlendirmek amacıyla Ebeveynlerin Çocukların İşitsel/Sözel Performanslarının Değerlendirilmesi (EÇİPED) ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing aids are an essential intervention to access sounds in hearing-impaired children. The correct use of the hearing aid provides support not only for auditory development but also for the development of the language and speech, social, cognitive and academic skills in children, The objectives of the present study are to evaluate the factors affecting the use of hearing aids in children and to raise awareness of the parents about the hearing aid usage. Thirty-two children with bilateral mild to moderate sensorineural hearing loss between the ages of three and six and without any additional disability were included in the study. First of all, dataloggingof the hearing aid was recordedby connecting to the appropriate hearing aid programming software. Afterwards, 'Maternal Behavior Rating Scale (MBRS) and Child Behavior Rating Scale (CBRS)' were used to evaluate the parent-child interaction. Then, Hearing Aid Awareness Questionnaire for Parents was completed to evaluate hearing aid use, care and control information for parents. Finally, The Parents' Evaluation of Aural/Oral Performance of Children (PEACH)scale was used to evaluate the auditory performance of children with hearing loss.