immunoterapinin interferon-Ɣ ve T lenfosit kompozisyonuna olan etkilerinin değerlendirilmesi
immunoterapinin interferon-Ɣ ve T lenfosit kompozisyonuna olan etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 622915
  2. Yazar: ALİ SEYEDRESULİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN PAPİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Allerjik bireylerde immunoterapinin (İT) serum İFN-Ɣ düzeyine ve T-lenfosit subgruplarına olan etkisini araştırmak amacıyla 40 allerjik rinitli ile 10 sağlıklı bireyden beş çalışma grubu oluşturuldu. I. Grup: İT öncesi İFN-Ɣ düzeyleri ölçülen 10 kişi. II. Grup: İT bitiminde İFN-Ɣ düzeyleri ölçülen 10 kişi. III. Grup: İT bitiminin 3. Kontrol yılında İFN-Ɣ düzeyleri ölçülen 10 kişi. IV. Grup: İT öncesi ve sonrası T4 ve T8 lenfosit miktarı ölçülen 10 kişi. V. Grup: kontrol grubu (İFN-Ɣ düzeyleri bakılan) 10 kişi. I.grupta, İT öncesi serum İFN-Ɣ düzeyi bakılarak kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İkisi arasında anlamlı bir fark bulunmadı. II.grup ise İT öncesi-sonrası klinik semptomlara ve İT sonrası serum İFN-Ɣ düzeyine bakıldı. İT ile klinik semptomlarda belirgin bir azalma görüldü. İT sonrası İFN-Ɣ düzeyi, I.grup ve kontrol grubu düzeyleri ile karşılaştırılarak İFN-Ɣ seviyesinde belirgin yükselme görüldü. Aynı şekilde III. Grupta da İT öncesi ve sonrası klinik semptomlara bakılarak İT ile semptomlarda azalma ortaya konuldu. Bu grupta İT sonrası 3. Kontrol yılında bakılan serum İFN-Ɣ düzeyi, I. grup ve kontrol grubu düzeyleri ile karşılaştırılarak anlamlı miktarda yüksek bulundu. IV. grupta ise IT öncesi ve sonrası periferik kandaki T3, T4 ve T4/T8 miktarlarına bakıldı. İT sonrası T4 düzeylerinde azalma, T8 düzeyinde artma ve T4/T8 oranında düşme görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare serum IFN-g and T4 and T8 lymphocyte levels before and after immunotherapy in patients treated for allergic rhinitis. Thus, the effects of immunotherapy on these pathways were investigated. Five study groups including 40 patients with allergic rhinitis and 10 healthy individuals were included. Group I (n=10): Patients whose IFN-g levels were measured before implementation of IT. Group II (n=10): Patients whose IFN-g levels were measured after implementation of IT. Group III (n = 10): Patients whose IFN-g levels were measured in the 3rd control year after implementation of IT Group IV (n=10): Patients whose levels of T4 and T8 lymphocytes were measured before and after implementation of IT. Group V (n=10): Control individuals.In our study, IFN-g levels before and after the implementation of IT, and in the 3rd control year after the implementation of IT were compared with the control group. IFN-g levels immediately after and three years after IT were found to be significantly higher compared to pre-IT measured values. According to our findings, T4 lymphocyte counts decreased and T8 cell levels decreased after the IT. According to these results, T4/T8 ratio also decreased. There was a decrease in T4 level, an increase in T8 and decrease in the rate of T4/T8 after the implementation of IT.