1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'na göre kooperatif yönetim kurulu üyelerinin cezai sorumluluklarının incelenmesi
Research of criminal responsibilities of the members of the cooperative board of directors acording to the Cooperative Law No: 1163
  1. Tez No: 623116
  2. Yazar: ALEV AKGÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kooperatifler ortaklarının ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan, temeli, ortaklarının birbirlerine ve kooperatife olan güvenine dayalı ticaret şirketleridir. Kooperatiflerin geniş kitlelere hitap eden sosyal ve toplumsal yönlerinin olmasının da etkisiyle, kooperatif yöneticileri, kooperatifler hakkında genel kanun olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'na göre, yönetim ile ilgili işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılmaktadır. Böylelikle bu kişiler, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Dördüncü Kısım Birinci Bölümünde yer alan“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”başlığı altında düzenlenen, sadece kamu görevlileri tarafından işlenebilen özgü suçların faili olabilmektedir. Ayrıca Kooperatifler Kanunu'nda düzenlenen hükümlerle, kooperatif yönetim kurulu üyeleri ve memurlarının bazı görevlerine aykırı veya yapmakta ihmal veya gecikme gösterdikleri hareketleri de cezalandırılır. Bu hareketleri düzenleyen suçların maddi unsurları TCK'nın“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”başlığı altında 257'nci maddesinde düzenlenen“Görevi Kötüye Kullanma Suçu”nun maddi unsurları ile aynı ve ek özellikler barındırmaktadır. Meydana gelen görünüşte normlar çatışmasını çözmek üzere“özel normun önceliği ilkesi”kullanılır. Bu hareketler, Kooperatifler Kanunu'ndaki özel normlara göre cezalandırılır.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are trade companies based on the trust of partners to each other and to cooperative itself to meet members' economic needs. Under the influence of the social aspects of cooperatives that appeal to the society, cooperative managers are penalised as government officials for the crimes of cooperative administration according to the law no. 1163, which is the general law on cooperatives. Thus, these managers are able to be offender for Turkish Criminal Law no 5237 for“Crimes Against The Reliability and Functioning of Public Administration”which the offender can only be government officials. In addition, the provisions of the Law on Cooperatives shall also penalize cooperative board of directors and officers for the acts of contrary to certain duties or negligence and/or delay in performing duties of the cooperative. The corporeal elements of the crimes regulating these acts are including the corporeal elements in the article 257 for“Crime of Misconduct”under the title of“Crimes Against the Reliability and Functioning of Public Administration”in Turkish Criminal Law with some additional particulars. Thus, these acts are penalised according to the special norms in the Cooperatives Act by using“the principle of the priority of special norm”to avoid the clash of developing norms.