Amatör futbolcularda HVLA, Lumbosakral manipulasyon ve Sham manipulasyonun koşma süresi ve sıçrama mesafesi üzerinde etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of HVLA, Lumbosacral manipulation and Sham manipulation in amateur footballers in efficiency on running time and horizantal jump
  1. Tez No: 623117
  2. Yazar: REŞAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sakroiliak ve lumbosakral eklemlerde asemptomatik disfonksiyon tespit edilen Amatör futbolcularda Kayropraktik high velocity low amplitude(HVLA) sakroiliak ve lumbosakral manipülasyonlar ile bu disfonksiyonların ortadan kaldırılmasıyla sprint ,engelli koşu ve sıçrama performanslarına olan etkisinin araştırılması amaçlanılmıştır. Çalışmaya alınan futbolcular uygulama öncesi ve sonrası 20 metre sprint ve 20 metre engelli koşu süresi ile yatay sıçrama mesafesi ölçülmüştür. Sprint ve engelli koşu süresi kronometre ve video kayıtları ile ölçülmüştür. Toplamda çalışmaya 30 hasta dahil edilmiştir. Her grupta 15 birey olacak şekilde iki gruba ayırıp; hasta seçimi randomize yapılmıştır. Kontrol grubuna tek seferlik sham manipulasyon .Deney grubuna ise tek seferlik kayropraktik HVLA lumbosakral ve sakroiliak manipulasyon uygulanmıştır. Kontrol grubunun 20 metre sprint skoru 3.49 saniyeden 3.46 saniyeye düşmüştür. Toplam değişim 0.03 sn dir. Deney grubunda grubunda 20 metrelik sprint skoru 3.44 saniyeden 3.22 saniyeye düşmüştür .Değişim 0.22 sn olmuştur. Sprint değerlerini karşılattırdığımızda deney grubunun kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı bir üstünlüğü vardır. (p0,05). Kontrol grubunda yatay sıçrama mesafesi , 266,93 cm den ,268,80 cm'e yükselmiştir. 1.87 cm artış olmuştur. Deney grubunda skor 261,13 cm'den 267,80 cm'e yükselmiştir.6.67 cm artış olmuştur. Yatay sıçrama değerlerini karşılattırdığımızda deney grubunun kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı bir üstünlüğü.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effect of chiropractic high velocity low amplitude (HVLA) sacroiliac and lumbosacral manipulations on the performance of sprint, hurdle race and jumping by eliminating the asymptomatic dysfunctions in sacroiliac and lumbosacral joints in amateur football players. Before and after practice, 20 meters of sprint and 20 meters of hurdle race time were measured with horizontal jump distance. We measured sprint and hurdle race times with a chronometer and video recordings and included thirty patients in the study. We divided them in two groups as 15 individuals in each group and made a random selection of patients. One-time sham manipulation applied in the control group while one-time chiropractic HVLA lumbosacral and sacroiliac manipulation applied to the control group. The control group's 20-meter sprint score decreased from 3.49 seconds to 3.46 seconds. Total variation is 0.03 sec. In the experimental group, the 20-meter sprint score decreased from 3.44 seconds to 3.22 seconds. The variation is 0.22 seconds. When we compare Sprint values, the experimental group has a statistically significant advantage over the control group (P 0.05). The horizontal jump distance in the control group increased to 268.80 cm from 266.93 cm. The score increased from 261.13 cm to 267.80 cm in the experimental group. There is an increase of 6.67 cm. A statistically significant advantage of the experimental group over the control group comparing the horizontal jump values.