Parotis tümörlerinin tanısında kullanılan ince iğne aspirasyonbiyopsisi, donuk kesit (frozen) inceleme ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin kalıcı histopatolojik sonuçlarla ilişkilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective survey of the relationship between fine needle aspiration biopsy (FNAB), frozen secti̇on and magnetic resonance imaging (MRI) methods used in diagnosis of parotid tumors
- Tez No: 623170
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BASUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Patoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Pathology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, parotidektomi uygulanan parotis bezi kitlelerinin araştırılmasında kullanılan İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB), Donuk Kesit (Frozen) ve Manyetik Rezonans (MR) yöntemlerinin tanısal değerlerinin incelenmesidir. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'na 2013-2017 yılları arasında parotis bezinde kitle nedeniyle başvuran ve parotidektomi uygulanan 274 hastanın preoperatif İİAB, MR sonuçları ve peroperatif donuk kesit kayıtları elde edilerek rezeksiyon materyalindeki kalıcı histopatolojik tanı ile karşılaştırılmıştır. İİAB'nin doğru tanıya ulaşmada duyarlılığı %68,5, özgüllüğü %94,1, doğruluğu %88,4, pozitif kestirim değeri %77,1, negatif kestirim değeri %91,2'dir. Donuk kesit incelemenin doğru tanıya varmada duyarlılığı %92,9, özgüllüğü %97,2, doğruluğu %95,3, pozitif kestirim değeri %96,3, negatif kestirim değeri %94,6'dır. MR'ın lezyonları saptama duyarlılığı pleomorfik adenomda %65,4, Warthin tümöründe %87,5, diğer tümörlerde %56, non-neoplastik hastalıklarda %100'dür. MR'ın tüm lezyonlarda toplam doğruluk oranı %71,25 olarak saptanmıştır. İİAB, parotis tümörlerinde sıkça kullanılan kolay ve güvenilir tanı yöntemi olmasına rağmen sonuçları tek başına tatmin edici değildir. Donuk kesit inceleme daha kuvvetli bir yöntemdir. MR, non-neoplastik lezyonlarda kusursuz olmakla birlikte özellikle Warthin tümörün tanısında başarılıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the diagnostic value of Fine Needle Aspiration Biopsy (FNAB), Frozen Section and Magnetic Resonance Imaging (MRI) methods used to investigate parotid gland masses undergoing parotidectomy. Preoperative FNAB, MRI results and peroperative frozen section reports of 287 patients who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology between 2013 and 2017 for parotid gland mass compared with the permanent histopathological diagnosis in the resection material. The sensitivity of achieving accurate diagnosis of FNAB was 68.5%, it also had specificity of 94.1%, accuracy of 88.4%, positive predictive value of 77.1%, negative predictive value of 91.2%. The sensitivity of the frozen section analysis revealing the right diagnosis was 92.9%, it also had specificity of 97.2%, accuracy of 95.3%, positive predictive value of 96.3%, negative predictive value of 94.6%. The accuracy of MRI to detect lesions is 65.4% in pleomorphic adenoma, 87.5% in Warthin tumor, 56% in other tumors and 100% in non-neoplastic diseases. Total accuracy of MRI in all lesions was 71.25%. Although FNAB is an easy and reliable diagnostic method that is frequently used in parotid tumors, its results alone are not satisfactory. Frozen examination is a more powerful method. Although MRI is excellent in non-neoplastic lesions, it is especially successful in the diagnosis of Warthin tumor.