Bal arılarinda deforme kanat virus, siyah kraliçe hücre virus ve akut arı felci virus enfeksiyonlarinin reverz transkriptaz–polymerase chain reaction (RT-PCR) tekniği kullanilarak araştirilmasi
Investigation of deformed wing virus, black queen cell virus and acute bee paralysis virus infections by using reverse transcriptase-polymerase chain reaction (RT-PCR) technique in honey bees
  1. Tez No: 623169
  2. Yazar: AYŞEGÜL USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Burdur yöresinde arıcılık işletmelerinden toplanan bal arılarında Akut arı felci virus (ABPV), Siyah kraliçe hücre virus (BQCV) ve Deforme kanat virus (DWV) enfeksiyonlarının varlığı/yaygınlığı RT-PCR metodu ile araştırıldı. Burdur yöresinde örnekleme yapılan işletmelerden toplanan 31 örnekte viral etkenlerin prevalansları DWV %74,19 (23/31), BQCV %25,81 (8/31) ve ABPV %74,19 (23/31) olarak tespit edildi. Toplanan örneklerde morfolojik inceleme sonucunda varroa paraziti de görüldü. Araştırmada, Burdur ilinde viral enfeksiyonların bal arılarını enfekte ettiğini, ABPV ve DWV için yüksek prevalans oranlarının olduğunu göstermiştir. Tez çalışmasında bu 3 virus (BQCV, DWV ve ABPV) Burdur ili için, ilk olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence/prevalence of acute bee paralysis virus (ABPV), black queen cell virus (BQCV) and deformed wing virus (DWV) infections were investigated by RT-PCR method. The prevalence of viral agents was detected to be DWV %74,19 (23/31), BQCV %25,81 (8/31) and ABPV %74,19 (23/31) in 31 samples collected from the sampling sites in Burdur region. Varroa parasites were also observed in the collected samples. The study showed that viral infections infect honey bees in Burdur province and have high prevalence rates for ABPV and DWV. These three viruses (BQCV, DWV and ABPV) are first seen for Burdur province in the this thesis.