Tr33 bölgesi mermer plaka uygulamaları ve sektör çalışanlarının mesleki analizi
Tr33 region marble slab applications and vocational analysis of the marble industry employees
  1. Tez No: 623186
  2. Yazar: BERKER KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkemiz dünyanın en zengin mermer rezervlerinin olduğu Alp kuşağında yer almaktadır. Ham madde bolluğu, çeşit ve rezerv zenginliğinin yanında deniz ulaşımında nakliye kolaylığı, sektör deneyimi, dinamik sektör yapısı ve kullanılan yeni teknolojiler ile dünya doğal taş piyasasında önemli bir yere sahiptir. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık 1/3'ü ülke topraklarımızda bulunmakta olup gün geçtikçe dünya ihtiyaçlarının artmasına paralel olarak gelişen teknolojiyle bu rezerv miktarı hızla azalmaktadır. Bu sebepten önemli mermer rezervlerinin bulunduğu TR33 Bölgesini (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) ülke ekonomisine en verimli şekilde kazandırılması için bir mermer fabrikasındaki farklı tip blok mermerler üzerinde uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalar ile mermer sektöründe otomasyon geçiş sistemlerine altyapı sağlanması amaçlanmıştır. TR33 bölgesi için yaptığımız araştırmaların sonucunda literatür bakımından kaynak yetersizliği olduğu görülmektedir. Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerindeki mermer haritaları ve mermer potansiyeli derlenerek bu bölge için ileride yapılacak olan çalışmalara bir kaynak oluşturulmuştur. Bu çalışmalara ek mermer ocakları için bir anket çalışması yapılarak yapılan araştırmalar desteklenmiştir. Likert tipi anket tekniği kullanılarak yapılan anket çalışmasında; mermer sektöründe bulunan ve ocak işletmeciliğinde çalışan işçi, operatör, idari çalışan ve mühendislerin katkılarıyla elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located in the Alpine orogeny where the world's richest marble reserves are. In addition to the abundance of raw materials, variety and reserve, it has an important place in the world natural stone market with its ease of transportation in the sea transportation, sector experience, dynamic sector structure and new technologies used. Approximately 1/3 of the world natural stone reserve is located in our country's territory, and this reserve amount decreases rapidly with the technology developing in parallel with the increase in world needs day by day. For this reason, in order to bring TR33 Region (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak), where important marble reserves are located, to the economy of the country in the most efficient way, applications were made on different types of marble blocks in a marble factory. With these applications, it is aimed to provide infrastructure for automation transition systems in the marble sector. As a result of our researches for the TR33 region, it is seen that there is a lack of resources in terms of literature. Marble maps and marble potential in Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa and Uşak provinces have been compiled and a resource has been created for future studies for this region. In addition to these studies, researches were supported by conducting a survey study for marble quarries. In the survey study using likert type survey technique; The information obtained with the contributions of workers, operators, administrative employees and engineers working in the quarry production and in the marble sector were evaluated.