Romatoid artrit tanılı geriatrik bireylere orem modeline göre verilen hemşirelik bakımının el semptomları ve yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of nursing care provided to geriatric individuals diagnosed with rheumatoid arthritis according to the orem model on their hand symptoms and life activities
  1. Tez No: 623187
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırma; romatoid artrit hastalık tanılı 65 yaş üstü bireylere Orem modeline göre verilen hemşirelik bakımının hastaların el semptomları, yaşam aktiviteleri ve el ağrısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışmadır. Yöntem: Örneklemi bir tıp fakültesi hastanesi romatoloji hastalıkları polikliniği biriminden takipli örneklem seçim kriterlerine uyan 11 hasta vaka ve 11 hasta kontrol grubu olmak üzere toplam 22 hasta oluşturmuştur. Uygulama; günlük telefon ile ve haftalık yüz yüze görüşme şeklinde toplamda 8 hafta sürmüştür. Veri toplama formu için; araştırmacı tarafından hazırlanan Tanımlayıcı Özellikler Veri Formu, VAS, Sağlık Değerlendirme Anketi ve Duruöz El İndeksi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 24 adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research is a randomized controlled study to determine the effect of nursing care given to individuals over 65 years old with rheumatoid arthritis disease according to Orem model on patients' hand symptoms, life activities and hand pain. Method: The sample consisted of a total of 22 patients, 11 of whom were the case and 11 were the control group, and the sample was selected from a medical school hospital rheumatology outpatient clinic unit. implementation of the research; It took a total of 8 weeks as a daily phone call and weekly face to face meeting. For the data collection form were used; by the researcher prepared Descriptive Properties Data Form, VAS, Health Assessment Questionnaire and Duruöz Hand Index. Statistical analyzes were made using the package program named IBM SPSS Statistics 24. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings.