Üniversite öğrencilerinde erken başlangıçlı androgenetik alopesi prevelansinin saptanması, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarım ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of early onset of androgenetic alopecia in university students and its relation with lifestyle and dietary habitations
- Tez No: 623223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAYA ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 01.03.2018-31.05.2018 tarihleri arasında 30 yaş ve altı 1507 erkek öğrencide yapıldı. Çalışmaya alınan öğrencilerden androgenetik alopesi (AGA) bulunanlar Hamilton-Norwood sınıflamasına göre hafif AGA ve orta-şiddetli AGA olarak gruplandı. Öğrencilerin yaşı, kilosu, boyu, bel çevresi ölçülerek, AGA varlığı ve başlangıç yaşı, AGA'lı aile öyküsü, saç hastalığı varlığı, saç bakım alışkanlıkları, kendisinde ve ailesinde metabolik sendrom (MS) ilişkili hastalık varlığı, sigara veya alkol kullanımı, egzersiz alışkanlıkları sorgulandı. Beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesinde yağ, tuz, kırmızı et, sebze-meyve tüketimi sorgulandı ve Adolesan Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Listesi (The Adolescent Food Habits Checklist, AFHC) kullanıldı. Üniversite öğrencilerinde erken başlangıçlı AGA prevelansı %19.2 bulundu. 26-30 yaş arası öğrencilerde erken başlangıçlı AGA ve orta-şiddetli AGA prevelansının yaşla doğru orantılı artış gösterdiği saptandı. AGA'lı aile öyküsü bulunanlarda AGA ve orta-şiddetli AGA görülme sıklığının arttığı saptandı. AGA'lılarda saç hastalığı varlığı, saç şekillendirici ürün kullanma alışkanlığı, sigara kullanımı, aşırı kırmızı et tüketimi ve az sebze-meyve tüketimi AGA bulunmayanlara göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Vücut kitle indeksi (VKİ),AGA'lılarda AGA bulunmayanlara göre, orta-şiddetli AGA'lılarda hafif AGA'lılara göre daha yüksek saptandı. Bel çevresi ise, orta-şiddetli AGA'lılarda hafif AGA'lılara göre daha geniş ölçüldü. AGA'lı öğrencilerin AFHC'den aldıkları puan ortancaları daha düşük saptandı ve bu durum sağlıksız beslenme tutumu olarak değerlendirildi. Sonuç olarak, çalışmamızda erken başlangıçlı AGA'nın ve eşlik eden kardiyometabolik komorbiditelerin önlenmesinde yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin etkisi olabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 1507 male students aged 30 years and less through out the period between 01.03.2018 and 31.05.2018. Students included in this study with androgenetic alopecia (AGA) were grouped as mild and moderate-severe AGA groups according to Hamilton-Norwood classification. Student's age, weight, length, measurement of waist circumference, presence of AGA and its time onset, family history of AGA, presence of hair diseases, hair care habits, presence of metabolic syndrome (MS) related diseases in himself or in his family, smoking or alcohol consumption and exercise habits were assessed. In the dietary habits evaluation; consumption of fat, salt, red meat and vegetable-fruit were questioned and The Adolescent Food Habits Checklist (AFHC) was used. In university students the prevalence of early onset AGA was 19.2%. In 26-30 years old students the prevalence of early onset AGA and moderate-severe AGA was proportionally related to the age. The incidence of early onset AGA and moderate-severe AGA was found to be increased in patients with a family history of AGA. Those with AGA; the presence of hair dis-eases, usage of hair style products, smoking habit, excessive red meat consumption, and low consumption of vegetable-fruit was statistically higher as compared to those without AGA. Body mass index was found to be higher in patients with AGA com-pared to those without AGA, and in patients with moderate-severe AGA compared to those with mild AGA. The waist circumference was measured wider in moderate-severe AGA as compared to mild AGA. In students with early onset AGA, median score of AFHC was lower than those without AGA and this was evaluated as a reflection of unhealthy dietary habit. In conclusion; this study demonstrated probable role of rectification of lifestyle and dietary habits in prevention of early onset AGA and the related cardiometabolic comorbidities.