Multipl myelom olgularında abdominal yağ ve kas dokunun kantitatif analizi ve prognoza olası etkilerinin araştırılması
Quantitative analysis of abdominal fat and muscle tissue andevaluation of its possible effects on prognosis in patients with multiple myeloma
  1. Tez No: 623274
  2. Yazar: EMİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ERDEM TOSLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve amaç: Multipl myelom (MM) kemik ağrıları, anemi, enfeksiyon, hiperkalsemi ve renal yetmezlik gibi bulgularla ortaya çıkan malign plazma hücre hastalığıdır. Obezitenin son yapılan çalışmalarda myelom gelişme riskini arttırdığı görülmekle birlikte literatürde abdominal yağ dokunun kantitatif analizi ve myelom ilişkisini inceleyen az sayıda çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamız, abdominal yağ doku ve kas doku dansitelerinin hastalığın mortalite ve prognozu üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Metod: Bu retrospektif çalışma, etik kurul onayı sonrası Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğinde yapılmıştır. Yeni tanı almış ve daha önce bu hastalıkla ilgili hiç tedavi görmemiş 91 myelom hastasının ilk tanı sürecinde yapılan PET-BT incelemelerinin kontrastsız BT görüntüleri üzerinden abdominal subkutan adipoz doku dansitesi (SAT HU) ve kesitsel alanı (SAT cm2 ), viseral adipoz doku dansitesi (VAT HU) ve kesitsel alanı (VAT cm2 ), subkutan adipoz doku alanının viseral adipoz doku alanına oranı (S/VAT cm2 ) ve psoas kas dansitesi (Pso HU) değerlendirildi. Klinik verilerden hastalığın evreleri, biyokimyasal değerler, sağkalım bilgileri not edildi. Abdominal adipoz doku ölçümleri ve klinik veriler arasında değişkenler arası karşılaştırma ve korelasyon testleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda plazmositom ve tedavi yanıtı gibi klinik veriler ile abdominal adipoz ve kas doku ölçümleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Litik lezyonu olan hastalarda, lezyonu bulunmayan hastalara göre VAT cm2 daha düşük, VAT HU ise daha yüksek izlendi. Uluslararası Evreleme Sistemine (ISS) göre hastaların evreleri karşılaştırıldığında evre III hastaların SAT cm2 ve S/VAT cm2 değerleri evre I ve II hastalara göre anlamlı olarak daha düşük izlendi. Ayrıca evre III hastalarda SAT HU ve VAT HU değerleri evre I ve II hastalara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Cox regresyon analizinde artan SAT HU değerleri yüksek mortalite ile ilişkili bulundu. Pso HU ortalamalarının ise hastalık evresi ve sağkalım üzerine etkisi yoktu. ix Sonuç: Çalışmamız fırsatçı-kantitatif görüntüleme yöntemlerine örnek teşkil etmekte olup abdominal adipoz doku dansitlerinin MM hastalarında birer prognostik belirteç olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Daha geniş bir hasta populasyonunda ve ek obezite göstergelerini de içeren daha geniş kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Multiple Myeloma is a malignant plasma cell dyscrasia clinically presented as bone pain, anemia, infections, hypercalcemia and renal failure. Obesity has been found as an individual risk factor for MM development. There are few studies in literature on quantitative analysis of abdominal fat tissue and its relationship with MM. In this study, we aimed to determine if abdominal adipose and muscle tissue attenuations affect disease mortality and prognosis. Methods: This retrospective study has been conducted at University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital, Radiology Department following approval of the ethical commitee. Ninety-one patients newly diagnosed with an initial diagnosis of multiple myeloma without prior treatment were included in the study. Unenhanced CT images of initial diagnostic PET-CT scan were evaluated for abdominal subcutaneous adipose tissue attenuation (SAT HU) and its cross sectional area (SAT cm2 ); visceral adipose tissue attenuation (VAT HU) and its cross sectional area (VAT cm2 ); subcutaneous adipose tissue area-visceral adipose tissue area ratio (S/VAT cm2 ) and psoas muscle attenuation. Information about stage of disease, biochemical values and survival data was obtained from patients medical records. Comparison and correlation tests were conducted with abdominal adipose tissue and clinical data. Findings: In our study there was no statistically significant relationship between clinical findings such as prescence of plasmocytoma or response to treatment and abdominal adipose and muscle tissue measurements. VAT cm2 was lower in patients with lytic lesions than in those without lytic lesions; VAT HU was higher in patients with lytic lesions than in those without. When compared to lower stages, SAT cm2 and S/VAT cm2 values of stage III patients were significantly decreased. SAT HU and VAT HU values were significantly higher in stage III patients than in those with lower stages. Cox regression analysis revealed that higher SAT HU values were related xi with increased mortality. No relationship was found between Pso HU and stage of disease or survival. Conclusion: This study showed that abdominal adipose tissue attenuation may serve as a prognostic sign in patients with MM and also served as an example for opportunistic quantitative imaging method. Further studies with larger populations and more detailed clinical data are necessary to support our clinical results.