Multipl myelom olgularında tedavi yanıtı takibinde farklı serum serbest hafif zincir testlerinin performans özelliklerinin değerlendirilmesi ve SCUBE 1 ve SCUBE 2 düzeyleri ile ilişkileri
Evaluation of the performance characteristics of different serum free light chain assays in monitoring treatment response in multiple myeloma and their relationship with SCUBE1 and SCUBE2 levels
- Tez No: 975523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZGÜR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Multipl myelom (MM), klonal plazma hücre proliferasyonu ve monoklonal immünoglobulin üretimi ile karakterize bir hastalıktır. Serum serbest hafif zincir (sFLC) testleri, hafif zincir düzeylerini yüksek duyarlılıkla ölçerek, MM ve ilişkili hastalıkların tanı ve tedavi yanıtının izlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, MM hastalarında sFLC kappa/lambda (κ/λ) oranının ölçümünde kullanılan N Latex FLC (Siemens) ile KLoneus S-FLC (Trimero Diagnostics) testlerinin karşılaştırılarak, aralarındaki uyumun ve yöntemler arası değiştirilebilirliğin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca aynı hasta grubunda Signal peptide-CUB-EGF-like domain containing (SCUBE) 1 ve 2 düzeylerinin ölçülerek, M proteini yükü ve prognostik klinik parametrelerle ilişkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya MM tanısı almış 41 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan takip sürecinde alınan toplam 110 serum örneğinde, κ/λ oranları Siemens N Latex FLC ve Trimero KLoneus S-FLC testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca SCUBE 1 ve 2 düzeyleri, 41 hastadan 90 serum örneğinde ELISA yöntemiyle saptanmıştır. Hastalar, serum protein elektroforezi (SPE) ile ölçülebilir M proteini bulunması ve en az iki SPE sonucu ile takip edilmesi kriterlerine göre seçilmiş; Uluslararası Myelom Çalışma Grubu (IMWG) ölçülebilir hastalık kriterlerine (sağlayan ve sağlamayan) göre iki grupta değerlendirilmiştir. BULGULAR: N Latex ve KLoneus sFLC κ/λ oranları arasında güçlü bir pozitif korelasyon saptanmıştır (r =0,877; p<0,0001) ve tanısal kategorik uyum oranı yaklaşık %79 olarak bulunmuştur. Ölçümler arasındaki uyum analizlerinde ICC=0,676 (95% CI: 0,527–0,778), ağırlıklı Kappa=0,574 (95% CI: 0,426–0,723) olarak hesaplanmış olup bu, orta düzeyde bir uyum olduğunu göstermektedir. Ölçülebilir hastalık kriterlerini sağlayan hastaların SCUBE 1 ve 2 düzeyleri, sağlamayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p =0,0037 ve p =0,0195). Serum M proteini düzeyi ile SCUBE 1 ve 2 arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır (p =0,0012 ve p =0,0022). Yüksek M protein düzeyine sahip grupta ayrıca albümin ve hemoglobin düşük, CRP, sedimentasyon ve β2-mikroglobulin yüksek bulunmuştur. SONUÇ: N Latex FLC (Siemens) ile KLoneus S-FLC (Trimero Diagnostics) testleri arasında güçlü pozitif korelasyon ve orta-iyi düzeyde uyum bulunmakla birlikte, özellikle yüksek değerlerdeki farklılıklar nedeniyle bu testlerin klinik izlemde birbirinin yerine doğrudan kullanılamayacağı belirlenmiştir. Ayrıca MM hastalarında SCUBE 1 ve 2 düzeyleri incelenmiş; bu proteinlerin hastalık yükünü gösteren M proteini düzeyi ile ters orantılı olması, hastalıkta trombosit ve endotelyal disfonksiyona bağlı patofizyolojik değişikliklerin bir göstergesi olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek paraprotein düzeylerinin SCUBE proteinlerini baskılayabileceği, inflamasyon ve tümör yükünün de bu ilişkiyi etkileyebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Multiple myeloma is a disease characterized by clonal proliferation of plasma cells and production of monoclonal immunoglobulin. Serum free light chain (sFLC) tests measure light chain levels with high sensitivity, playing an important role in the diagnosis of MM and related disorders and in monitoring treatment response. This study compared the results of the N Latex FLC (Siemens) ile KLoneus S-FLC (Trimero Diagnostics) assays for measuring the sFLC κ/λ ratio in MM patients, aiming to evaluate the concordance between the two tests and their inter-method interchangeability. Additionally, SCUBE 1 and 2 levels were measured in the same patient group to examine their relationship with M protein burden and prognostic clinical parameters. MATERİALS AND METHODS: Forty-one patients diagnosed with MM were included in the study. A total of 110 serum samples collected from these patients during follow-up were analyzed. The κ/λ ratios were measured using both the Siemens N Latex FLC and KLoneus FLC tests, and the results were compared. In addition, SCUBE 1 and 2 levels were determined by ELISA in 90 serum samples from same group. Patients were selected based on the presence of measurable M protein on serum protein electrophoresis (SPE) and having at least two SPE results during follow-up. They were evaluated in two groups according to whether they fulfilled the International Myeloma Working Group (IMWG) criteria for measurable disease or not. RESULTS: A strong positive correlation was observed between the sFLC κ/λ ratios measured by the N Latex and KLoneus tests (r =0.877; p <0.0001), with an approximate diagnostic categorical agreement of 79%. In the concordance analysis, the intraclass correlation coefficient (ICC) was 0.676 (95% CI: 0.527–0.778) and the weighted Kappa was 0.574 (95% CI: 0.426–0.723), indicating a moderate level of agreement between the two methods. The SCUBE 1 and 2 levels in patients who met the measurable disease criteria were found to be significantly lower than in those who did not meet these criteria (p =0.0037 and p =0.0195). Additionally, there was a significant negative correlation between the serum M protein level and both SCUBE 1 and 2 levels (p = 0.0012 and p = 0.0022). In the group with high M protein levels, albumin and hemoglobin were low, whereas CRP, ESR and β₂-microglobulin were elevated. CONCLUSİON: The N Latex FLC (Siemens) and KLoneus S-FLC (Trimero Diagnostics) assays showed a strong positive correlation and a moderate-to-good level of agreement; however, differences observed at higher values indicate that these tests cannot be used interchangeably for clinical monitoring. In addition, this study examined SCUBE 1 and 2 levels in MM patients for the first time. The inverse relationship of these proteins with the M protein level, which reflects disease burden, suggests that SCUBE 1 and 2 may be indicators of pathophysiological changes related to platelet and endothelial dysfunction in MM. These findings further suggest that high paraprotein levels may suppress SCUBE proteins and that inflammation and tumor burden may also influence this relationship.