Demiryolu bakım izleme sistemi
Railway monitoring system for maintenance
  1. Tez No: 623313
  2. Yazar: BURAKHAN ELDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bakım hem sistem güvenliği hem de maliyet açısından demiryolu işletmelerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu tez çalışmasında ilk olarak bakım çalışmalarında uyulması gereken standartlara değinilmiştir. Bu standartlar, bakım çalışmalarında uyulması gereken kurallar için önem arz etmektedir. Sonrasında demiryollarında klasik bakım yaklaşımları incelenerek bakımın demiryollarındaki öneminden bahsedilmiştir. Öncelikli olarak demiryollarında terkedilmeye başlanan bakım metodolojilerinden olan reaktif bakım çalışmaları incelenmiştir. Reaktif bakımın eksiklerinin önüne geçilen önleyici bakımın bu sistemlerdeki avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber bakım uygulamaları da dönüşümler göstermekte olup, önleyici bakım yerini alabilecek kestirimci ve öngörücü bakım uygulamaları yaygınlaşmış ve son zamanlarda demiryollarında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak günümüz teknolojik koşullarında önleyici bakım maliyet ve güvenlik etkin bir yaklaşım değildir. Diğer taraftan kestirimci bakımda bazı tahminlerde bulunulsa bile sistemin güvenlirliliği için yeterli olmamaktadır. Bu eksikler kapsamında yakın zamanda bu alanda demiryolu sistemlerinin veri üzerine izlenmesi ile arızaları öngörecek şekilde Öngörü ve Sağlık Yönetimi (ÖSY) uygulamaları aktif olarak çalışılmaya başlanan bir alan olmuştur. Bakım çalışmaları zamanından önce öngörülerek yapılan bu sistemlerde; hem malzemelerin kullanım ömrü uzar, hem de sistem güvenirliliği en üst düzeye çıkar. Hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler bu avantajların yanında bakım sistemlerinin daha ekonomik ve zaman anlamında daha hızlı olmasını gerektirmektedir. Tezde önerilen ÖSY yaklaşımı ile temelde demiryolu izleme sistemlerinin izlenerek güvenirliliğin artırılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Maintenance is an indispensable part of railway operators both in terms of system security and cost. In this thesis, firstly, the standards to be followed in maintenance studies are mentioned. These standards are important for the rules that must be followed in maintenance works. Afterwards, the importance of maintenance on railways was mentioned by examining classical maintenance approaches on railways. Reactive maintenance studies, one of the maintenance methodologies that were started to be abandoned on railways, were examined. The advantages and disadvantages of preventive maintenance in these systems, which prevent the deficiencies of reactive maintenance, are mentioned. With the advancement of technology, maintenance practices are also transforming, and predictive and predictive maintenance practices that can take the place of preventive maintenance have become widespread and have been recently used in railways. However, in today's technological conditions, preventive maintenance is not a cost and safety effective approach. On the other hand, even if some predictions are made in predictive maintenance, it is not sufficient for the reliability of the system. Within the scope of these shortcomings, Prognostic and Health Management (PHM) practices have been an active study in this area, with the monitoring of railway systems on data, to predict failures In these systems, which are made by predicting the maintenance work before the time; both the life of the materials are extended and the system reliability is maximized. Rapidly advancing technological developments require maintenance systems to be more economical and faster in terms of time. With the PHM approach proposed in the thesis, basically it ensures to increase reliability by monitoring railway monitoring systems.