Çalışan motivasyonunda performans değerlendirmesinin önemi: Türk turizm sektörü
The importance of performance evaluation in employee motivation: Turkish tourism sector
- Tez No: 623314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumun vazgeçilmezi olan tüketim döngüsü, tüm işletme ve kuruluş açısından önem taşımaktadır. Bu anlamda turizm sektöründe işletmelerin sayısı yıllar içinde çoğalmış ve ülkelerin turizme daha çok önem verdiği görülmüştür. Buna bağlı olarak da turizm sektöründe turistlerin önemi gün geçtikçe arttı. Bununla birlikte turistlerin gereksinimlerinin karşılanması, karar verme zamanlarının daha iyi anlaşılması, tüketici davranışlarının doğru yorumlanabilmesine olanak sağlamıştır. Aslen turistlerin gelecek alışkanlıklarının tahmin edilmesine yardımcı olmasıyla beraber, tüketici taleplerinin de anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Turizmde yer edinen ürünlerin, tüketicilerin talepleri doğrultusunda hazırlanıp sunulmasına imkan sağlamakta bununla beraber turizm ürünlerinin tüketicilere en iyi şekilde hizmet etmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bu çalışmada Performans değerleme kavramının kurumlar açısından önemine vurgu yapılmıştır. Performans değerleme kavramını doğrudan ve dolaylı yoldan olumlu, olumsuz yönde etkileyen faktörler unsurlarıyla ele alınmıştır. Çalışan bireylerin motivasyonları kurumların performansını etkilediği varsayımını göz önüne alarak gerek kurum motivasyonlarının yüksek tutacak gerekse de çalışan bireylerin yaptıkları işe odaklanmalarını pozitif yönde etkileyebilecek modeller le değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda da, çalışmamızla alakalı olarak yapılan anketlerin analizleri ve analiz yorumlarına yer vererek çalışmamızın teoride bahsettiğimiz konuları pratikte de işleyerek sonuca bağlanmış oldu. Yapılan bu çalışmada Performans değerleme ölçeği sonucunda güvenirlik derecesinin yüksek olmadığı görülmektedir. Kurumun itibar açısından gereken güveni verdiği düşünülmüştür. Aksine çalışanlar bu düşüncede değillerdir. Çalışanlardaki motivasyon ölçeğine bakıldığında ise çalışanların kendilerine oldukça güvendikleri ve çalıştıkları kurumda verimlilik sağladıkları düşüncesi çalışanlarda meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Piece of consumption, which is an indispensable phenomenon in the lives of individuals, many businesses and organization in terms of is extremely important. In this context, the proliferation in the number of businesses that operate in the tourism sector of the country and more emphasis on tourism, due to the importance of the tourism industry, tourists who are in the position of the consumer is increasing day by day. In other words, human-oriented tourism, tourism in the consumer location, the tourist makes it more important.In this way, tourists ' needs, attitudes and decision-making processes are properly understood, the fact that managers, operators and stakeholders to fix the problem of interpreting consumer behavior it is possible to say that will provide. The situation in question help predict future behaviour of tourists, it facilitates the understanding of consumer demands. In other words, to understand the behaviour of tourists, tourism is located in to be submitted and prepared in accordance with the demands of consumers of products provides consumers of tourism products to serve the best way to help.This study emphasized the importance of the concept of performance appraisal has been in terms of the institutions. The concept of performance appraisal of factors that affect directly and indirectly a positive or negative factors are discussed. The motivations of considering the assumption that institutions affect the performance of working individuals, working individuals of the institution as well as the need to focus on what they do to keep your motivation high that can affect evaluations in a positive way, le models are reviewed. At the end of our study, our work as relevant to the analysis of the questionnaires and the analysis of our work by giving a place to the interpretation of the theory in practice by manipulating the issues we have mentioned in the conclusion was reached. Performance appraisal scale as a result of this study observed that the degree of reliability is not high. Our goal has given me the confidence I needed in terms of the reputation of the institution it was thought that. In contrast, they are not employees in this way of thinking. When viewed on the scale the motivation of employees, the employees of the institution they trust themselves and they quite work the idea of providing workers in efficiency have occurred.