Psikiyatrik bozukluğu olan bireylerde psikolojik dayanıklılık ve tedavi uyumları arasındaki ilişki
Relationship between psychological resilience and treatment adherence in individuals with psychiatric disease
- Tez No: 623318
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu araştırma, psikiyatrik hastalığı olan bireylerin, psikolojik dayanıklılık ve tedavi uyumu arasındaki ilişkiyi incelenmek amacı ile planlanmış tanımlayıcı ve kesitsel türde ilişkisel bir araştırmadır. Yöntem: Araştırma, Mayıs- Ağustos tarihleri arasında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi polikliniğine kontrole gelen 18-65 yaş aralığındaki, araştırmaya alınma ölçütlerine sahip 100 gönüllü hasta ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Veriler,“Tanımlayıcı Bilgi Formu”, araştırmacı tarafından hazırlanan“Tedavi Uyum Soru Formu”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Morisky İlaç Uyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS-16 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımlar, ortalama ve standart sapma, Independent Samples T-testi, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U Testi ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların %55.0´ının depresif bozukluk, %26.0´ının şizofrenik bozukluk ve %19.0´ının iki uçlu(bipolar) bozukluk tanısı mevcut bulunmuştur. Hastaların %34.0´ının 18-24 yaş arasında olup, %67.0´ı kadın ve %50.0´ıbekardır. Hastaların Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği puan ortalaması 99.67±8.01, Tedavi Uyum Soru Formu puan ortalaması 42.36±5.57 ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği puan ortalaması 5.92±1.34 olarak bulunmuştur. Hastaların psikolojik dayanıklılık ve tedavi uyumları arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki(r=0.045) olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı(p=0.654) olmadığı bulunmuştur. Hastaların tanı alma sürelerinin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği puan ortalamasını etkilediği (p= 0.048); gelir gider durumlarının da Morisky İlaç Uyum Ölçeği puan ortalamasını etkilediği (p= 0.000) bulunmuştur. Tedavi Uyum Soru Formu puan ortalamasında sosyodemografik özelliklerin ve hastalık öykülerinin etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: This research is a relational study of the descriptive and cross-sectional type with the aim of examining the relationship between psychological resilience and treatment adherence of individuals with psychiatric disorders. Method: The study was conducted by face to face interviews with 100 volunteers between the ages of 18-65 who came to control the polyclinic of Manisa Mental Health and Diseases Hospital between May and August. The data were collected using the“Descriptive Information Form”, the“Resilience Scale for Adults”, the“Morisky Medication Adherence Scale”and the“Adherence Questionnaire for Treatment”prepared by the researcher. The Statistical Package for Social Science (SPSS) for Windows. For the data analysis, number and percentage, mean and standard deviation, Indepedent Samples T-test, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U Test and Pearson Correlation analysis were applied. For all tests, the level of significance (P) was set at the conventional level of 0.05 (two-sided). Results: 55.0% of the patients had depressive disorder, 26.0% had schizophrenic disorder and 19.0% had bipolar disorder. 34.0% of the patients were between the ages of 18-24, 67.0% were female and 50.0% were single. Resilience Scale for Adults of the patients mean score 99.67 ± 8.01, Adherence Questionnaire for Treatment mean score 42.36 ± 5.57 and Morisky Medication Adherence Scale is the avarage score was found to be 5.92 ± 1.34. There was a statistically significant (p = 0.654) relationship between the psychological resilience and treatment adherence of the patients and a weak correlation (r = 0.045) in the positive direction. The duration of the diagnosis of the patients affected the Psychological Resilience Scale average score (p = 0.048); Income status also affected the Morisky Medication Adherence Scale averages (p = 0.000). Sociodemographic characteristics and disease stories were found to be ineffective in the mean of the Adherence Questionnaire for Treatment.