Toprak akifer arıtma sistemlerinde toprak tiplerinin arıtma verimine etkisi
Effect of soil types on treatment efficiency in soil aquifer treanment systems
  1. Tez No: 623324
  2. Yazar: İLAYDA TOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünyada mevcut su kullanımı ve su kaynaklarının azalması temiz su kaynaklarına olan talebin gün geçtikçe artması ve var olan kaynakların kirlenme tehtidi altında bulunması dikkat edilmesi gereken bir konu halini almıştır. Tez kapsamında ikincil arıtılmış atıksuyun bir doğal arıtma yöntemi olan Toprak Akifer Arıtma Sistemi'nden süzülmesi sırasında ortaya çıkan atıksu kalite değişiklikleri baz alınarak iki farklı toprak tipinin arıtma verimi karşılaştırılmıştır. Atıksuyun filtrasyonu ve numunelerinin toplanması için 100 cm uzunluğunda ve iç çapı 20 cm olan iki kolon hazırlanmış, sistem 3 gün ıslak/4 gün kuru döngüde çalıştırılmıştır. 10 hafta boyunca devam eden deneysel çalışmalar Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma sahasında alınan killi tın bünyeli ve tın bünyeli toprak tipleri ve Denizli Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nden alınmış ikincil arıtılmış atıksu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 10, 30, 55, 75 cm derinliklerinden alınan su numunelerinde sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen, toplam organik karbon, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam azot ve toplam fosfat analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda killi tın bünyeli toprağın hem organik maddelerin hem de besin maddelerinin giderilmesinde tın bünyeli toprağa göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of water and the decrease in water resources in the world has become an issue that needs to be considered as the demand for clean water resources is increasing day by day and the existing resources are under the threat of pollution. Within the scope of the thesis, the treatment efficiency of two different soil types were compared based on the wastewater quality changes that occurred during the filtration of secondary treated wastewater from Soil Aquifer Treatment System which is a natural treatment method. Two columns of 100 cm length and 20 cm inner diameter were prepared for filtration and collection of wastewater and the system was operated in 3 days wet/4 days dry cycle. Experimental studies were carried out for 10 weeks using clay loamy soil and loamy soil types obtained from research area of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Agriculture and secondary treated wastewater from Denizli Central Wastewater Treatment Plant. Temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen, total organic carbon, chemical oxygen demand, total nitrogen and total phosphate were analyzed in water samples taken from depths of 10, 30, 55, 75 cm. As a result of the studies, it was determined that clay loamy soil was more effective in removing both organic matter and nutrients than loamy soil.