Adölesan idiopatik skolyozu olan hastalarda abdominal kas kalınlık simetrisinin ultrasonografik değerlendirilmesi nografik ve solunum fonksiyon testi ile korelasyonunun incelenmesi
Ultrasonographic evaluation of abdominal muscle thickness symmetry and correlation with pulmonary function testin adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 623443
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada 1. Adölesan idiyopatik skolyozu (AİS) olan hastalarda ultrasonografik abdominal kas kalınlık simetrisini sağlıklı adölesan kontrollerle karşılaştırmayı 2. Ölçülen kalınlık ve simetrinin solunum fonksiyon testi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Vaka-kontrollü kesitsel klinik çalışma olarak tasarlanan bu klinik çalışmaya 15 Nisan 2019- 16 Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon SUAM Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Skolyoz Polikliniği'ne başvuran AİS tanısı alan 40 hasta ve yaş-cinsiyet ile uyumlu 40 sağlıklı gönüllü adölesan dahil edildi. AİS grubunun eğriliğinin yeri ve derecesi değerlendirildi. Her iki gruptaki katılımcılar sırt üstü yatar ve ayakta pozisyondayken, abdominal kas kalınlıkları ultrasonografik olarak bilateral ölçüldü. Her iki gruptaki katılımcıların spirometre değerlendirmesi yapıldı. Grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed in this study 1. To compare the ultrasonographic measurements of theabdominal muscles thickness symmetryin patients withadolescent idiopathic scoliosis (AIS) andadolescent healthy individuals 2. To investigate the effect of measured thickness and symmetry on pulmonary function test. Materials and Methods: This cross-sectional,case-controlclinical study included 40 patients diagnosed with AIS and 40 age and gender -matched healthy individuals. AIS group was evaluated for localization of curvature and degree of curvature. Ultrasonographic measurements were performed of bilaterally abdominal muscle thickness in the supine and standing positions in both groups. Spirometry evaluation was performed in both groups. Intragroup and intergroup data were compared.