Şizofreni tanılı hastalarda içgörünün, depresyon, sıkıntıya dayanma düzeyi ve algılanan sosyal destekle ilişkisi
Relationship between insights, depression, distress tolerance and perceived social support in patients with schizophenia
  1. Tez No: 623565
  2. Yazar: ŞÜKRİYE İPEK ÇİĞŞAR TEKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ERTEKİN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şizofreni hastalarının hastalıklarına karşı farkındalığı değersizlik, umutsuzluk, karamsarlıkla ilişkili olabilmektedir. Çalışmamızda hastaların sıkıntıya dayanma düzeyindeki artışın, inkar mekanizmasından koruyucu bir etken olabilerek, hastaların içgörü seviyeleriyle ilişkili olup olmadığı ve hastaların içgörü seviyelerinin depresif semptom yükü ve algıladıkları sosyal destekle ilişkili olup olmadığı değerlendirilmek istenmiştir. Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Psikiyatri Polikliniği'nde takip edilen Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-V, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış 81 hasta dahil edilmiştir. Hastalara Akıl Hastalığına İçgörüsüzlük Ölçeği, Calgary Depresyon Ölçeği, Sıkıntıya Dayanma Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, PANNS ve sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Çalışmamızda hastaların içgörüleriyle, depresif semptom yükü, sıkıntıya dayanma düzeyi, algılanan sosyal destek arasında ilişki bulunmamıştır. Hastaların depresif semptom yükleriyle, sıkıntıya dayanma düzeyi, total algılanan sosyal destek, aile ve arkadaş kaynaklı algılanan sosyal destek seviyeleri arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Çalışmamızda dikkat çekici bir bulgu gördük. Hastaların aile kaynaklı algılanan sosyal destekleri, depresif belirtiler, sıkıntıya dayanma düzeyi ile ilişkiliyken, arkadaş kaynaklı algılanan sosyal destek daha zayıf bir şekilde depresif belirtilerle ilişkili bulunmuş ve özel bir insan kaynaklı algılanan sosyal destek ile bu ilişkiler görülmemiştir. Bu bulgu, hastaların tedavi planlarında yer alabilecek psikososyal müdahalelere yaklaşımda, daha etkin olabilecek sosyal destek kaynaklarına yönelmede bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Awareness of schizophrenia patients against their mental illness may be related to worthlessness, hopelessness, and pessimism. In our study, it was aimed to evaluate whether the increase in the level of distress tolerance of patients was a protective factor from the denial mechanism and whether it was related to the patients' insight levels and whether the patients' insight levels were related to depressive symptom burden and perceived social support. The study included 81 patients diagnosed with schizophrenia according to the diagnostic criteria of Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, which was followed up at Mersin University Health Research and Application Center Psychiatry Outpatient Clinic. Scale to Assess Unawareness of Mental Disorder, Calgary Depression Scale, Distress Tolerance Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, PANNS and sociodemographic data form was applied. In our study, no relation was found between the patients' insight and the depressive symptom burden, the level of distress tolerance and the perceived social support. A negative correlation was found between the depressive symptom burden of the patients and their distress tolerance, total perceived social support, perceived social support from family and friends. In our study, we saw a remarkable finding. While the perceived social support from family of the patients was associated with depressive symptoms and distress tolerance, the perceived social support from friends was weakly associated with depressive symptoms. These relationships were not seen with perceived social support from a special human being. This finding may be a guide in approaching psychosocial interventions that may be included in the treatment plans of the patients and in turning towards social support resources that may be more effective.