Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden os temporale'nin processus styloideus'unun tip ve açılarının cinsiyete göre değerlendirilmesi
Acording to gender evaluation of type and angles of process temporary styloide of os temporale by computed tomography
  1. Tez No: 623566
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KOÇ TOPCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Os temporale'nin processus styloideus'unun uzunluğu, kalınlığı, formu ve şekli bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Bu araştırmanın amacı, çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) görüntüleri üzerinden 3 boyutlu rekonstrüksiyon yapılarak temporal kemiğin sağ ve sol processus styloideus'larının tiplerinin gruplanması, uzunlukları, sagittal ve koronal planda açılanmaları değerlendirilerek cinsiyet farkının belirlenmesidir. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Karotis BT Anjiografi çekilen 20 ile 60 yaş arasındaki 50 kadın ve 50 erkek olgunun görüntüleri incelenmiştir. Processus styloideus uzunluk ve açılanmalarının ölçümü için radyoloji iş istasyonundaki mevcut Vitrea programı (Toshiba Medical Systems, Vital Images, v6.1) kullanılmıştır. 0,5 mm kalınlığında aksiyal kesitlerden oluşturulan koronal ve sagittal 3 boyutlu reformat görüntüler ortogonal düzleme getirilerek ölçümler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS Programı ile t testi ve Ki-Kare analizi uygulanarak cinsiyet farklılığı üzerine etkinliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; processus styloideus ölçümleri için uzunluğun cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermediği bulunmuştur. Sağ processus styloideus için Tip 0, Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 oranları kadınlarda sırasıyla; % 64, % 16, % 8 ve % 12 iken erkeklerde % 62, % 24, % 6 ve % 8 oranında bulunmuştur. Sol processus styloideus için Tip 0, Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 oranları kadınlarda sırasıyla; % 70, % 18, % 2 ve % 10 iken erkeklerde % 60, % 18, % 10 ve % 12 oranında bulunmuştur. Sağ processus styloideus için şekil varyasyonlarına göre sınıflandırma yapıldığında lineer, skaliform, moniliform ve psödoduplike tipler kadınlarda sırasıyla % 84, % 16, % 0 ve % 0 iken erkeklerde bu oranlar % 82, % 16, % 2 ve % 0 olarak bulunmuştur. Sol processus styloideus için şekil varyasyonlarına göre sınıflandırma yapıldığında ise lineer, skaliform, moniliform ve psödoduplike tipler kadınlarda sırasıyla % 92, % 8, % 0 ve % 0 iken erkeklerde bu oranlar % 84, % 14, % 2 ve % 0 olarak bulunmuştur. Processus styloideus uzunluklarında, açılanmalarında ve tiplendirmelerde yaptığımız çalışmalarda cinsiyete göre anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The length, thickness, form and shape of the process temporal styloide of the os temporale vary from individual to individual. The purpose of this research was to determine the gender difference by grouping the types of the right and left processus styloideus of the temporal bone by performing 3-dimensional reconstructions using multi-section computed tomography (CT) images, their length, sagittal and coronal unfolding. In our study was to examine the images of 50 female and 50 male patients between 20 and 60 years of age who underwent carotid CT angiography at Karabük Educational and Research Hospital Radiology department. The current Vitrea program (Toshiba Medical Systems, Vital Images, v6.1) on the radiology workstation has been used to measure the length and angulation of Processus styloideus. Coronal and sagittal 3-dimensional reformat images created from 0.5 mm thick axial sections were brought to the orthogonal plane and measurements were made. The data obtained were evaluated by applying t test and Chi-Square analysis with SPSS program. According to the results obtained; Length for processus styloideus measurements did not differ significantly by gender. The rates of Type 0, Type 1, Type 2 and Type 3 for right processus styloideus were 64%, 16%, 8% and 12% in females, respectively, while in males they were 62%, 24%, 6% and 8%. Type 0, Type 1, Type 2 and Type 3 ratios for left processus styloideus were found in females at 70%, 18%, 2% and 10% respectively, while in males at 60%, 18%, 10% and 12%. Linear, scaliform, moniliform and psododuplike types were found to be 84%, 16%, 0% and 0% in females, respectively, and 82%, 16%, 2% and 0% in males when the right processus styloideus was classified according to shape variations. When left processus styloideus was classified according to shape types, linear, scaliform, moniliform and psododuplike types were found to be 92%, 8%, 0% and 0% in females, respectively, and 84%, 14%, 2% and 0% in males. No significant difference was found in terms of gender in the studies we conducted in processus styloideus lengths, their angulations and typing.