Hastanede yatan erişkinlerdeki viral solunum yolu enfeksiyonlarının ekonomik yükünün incelenmesi
Evaluation of economic burden of viral respiratory tract infections in hospitalized adults
- Tez No: 623677
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DURUSU TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Sağlık Kurumları Yönetimi, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada viral solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı yatan hasta tedavi harcamalarının, yani doğrudan sağlık harcamalarının ve iç gücü kaybına bağlı dolaylı harcamaların incelenmesi amaçlanmıştır. 01 Aralık 2018 ve 31 Mart 2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları servislerinde tanı ve tedavi amacıyla yatan ve solunum yolu viral paneli gönderilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 262 hastanın 125 (%47,7)'inde en az bir viral etken saptandı. Hastaların 55'i (%20,9) influenza pozitif olarak bulundu. Viral etken pozitif ve viral etken negatif olan hastaların demografik özellikleri ve komorbiditeleri benzerdi. Ancak, solunum yolu panelinde herhangi bir viral etken saptanan hastaların kişi başı ortalama hastane yatış maliyetinin viral etken saptanmayanlardan 2.220,74 TL daha fazla olduğu görüldü (sırasıyla 17.069,98 TL ve 14.849,24 TL). İnfluenza enfeksiyonu diğer viral solunum yolu enfeksiyonları ile kıyaslandığında 913,49 TL (sırasıyla 17.581,53 TL ve 16.668,04 TL) doğrudan ek tıbbi maliyete neden olmaktaydı. İnfluenza ile enfekte hastalar ile hiçbir virüsle enfekte olmayan hastalar arasında 2.117,24 TL doğrudan tıbbi maliyet farkı bulundu (sırasıyla 17.581,53 TL ve 15.464,29 TL). İnfluenza enfeksiyonu olan hastalarda ise aşılı olmayan hastaların kişi başı hastane yatış maliyeti aşılı olan hastalardan 15.594,27 TL fazlaydı (sırasıyla 19.715,27 TL ve 4.121 TL). İnfluenza enfeksiyonuna bağlı yatan hasta tedavi harcamalarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. İnfluenzaya bağlı ortaya çıkan harcamaların fonksiyonel olarak sınıflandırılmasına bakıldığında en büyük pay ilaç harcamalarına aittir (%43). İlaç harcamalarını hizmet giderleri (%18) ve sarf malzeme harcamaları (%15) takip etmektedir. İnfluenza enfeksiyonuna bağlı hastane yatışı nedeniyle oluşan iş gücü kaybı sonucu kişi başı 5.397,95 TL dolaylı hastalık maliyeti olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the cost of hospitalizations, i.e. direct medical costs and indirect medical costs caused by loss of productivity, due to respiratory viral infections. Patients hospitalized in internal medicine wards and who had nasal swab sampling for a suspected viral infection were included between 1 August 2018 to 31 March 2019. At least one viral agent was detected in 125 (47.7%) of 262 patients who were included in the study. Fifty-five (20.9%) of the patients were infected with influenza virus. Viral pathogen positive group and viral pathogen negative group were similar in terms of demographic characteristics and comorbidities. However, the median hospitalization cost per person in the viral pathogen-positive group was 2,220.74 TL higher than the viral pathogen-negative group (17,069.98 TL vs 14,849.24 TL, respectively). Influenza infection was associated with an additional direct medical cost of 913.49 TL compared to other respiratory infections (17,581.53 TL vs 16,668.04 TL, respectively). There was a direct medical cost difference of 2,117.24 TL between patients with influenza infection and those without any viral pathogen detected (17,581.53 TL vs 15,464.29 TL, respectively). The mean cost of hospitalization per person was 15,594.27 TL higher in unvaccinated patients when compared to vaccinated patients in influenza infected group (19,715.27 TL vs 4,121 TL, respectively). Most of the hospital expenditure was covered by the third-party payer. Almost half of this expenditure was pharmaceutical expenditure (43%). Second and third highest expenditure were due to care provided by medical staff (18%) and consumable material (15%) respectively. Indirect medical cost due to loss of productivity in influenza positive patients was 5,397.95 TL per person.