Asimetrik sargı yapılı dokuz fazlı sürekli mıknatıslı bir senkron motorun modellenmesi ve kontrolü
Modelling and control of a nine phase asymmetric winding permanent magnet synchronous motor
- Tez No: 623678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yüksek güç-moment yoğunluğu, yüksek moment-akım oranı, yüksek verim ve son derece sessiz çalışması gibi önemli avantajları nedeniyle özellikle hassas konumlama ve düşük moment dalgalanması gerektiren uygulamalarda sürekli mıknatıslı senkron motorların kullanım oranı diğer fırçalı veya fırçasız motor türlerine göre hızla artmaktadır. Diğer yandan, aynı boyuttaki üç fazlı motorlara göre sağladığı daha yüksek güç-moment yoğunluğu, yedekleme, güvenilirlik ve hata toleransı gibi avantajlarından dolayı özellikle savunma sanayi ve elektrikli taşıt uygulamalarında çok fazlı sürekli mıknatıslı senkron motorların kullanımı yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bu tez çalışması kapsamında, asimetrik sargı yapısına sahip dokuz fazlı sürekli mıknatıslı bir senkron motor iki farklı sargı seçeneği ile sonlu elemanlar analizi, matematiksel modelleme, benzetim ve deneysel çalışmalar açısından detaylıca incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre asimetri açısının artırılması ortalama çıkış momentinde azalmaya, moment dalgalanmasında artışa, zıt elektro-motor kuvvet harmonik bozunumda artışa neden olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca asimetri açısının artırılması motorun alan zayıflatma performansında az da olsa azalışa neden olmuştur. Çalışma sonunda önerilen asimetrik sargı yapılı 9-fazlı motorun özellikle savunma sanayi ve elektrikli taşıt uygulamaları için potansiyeli detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its important advantages such as high power-torque density, high torque-current ratio, high efficiency and extremely silent operation, the rate of use of permanent magnet synchronous motors increases rapidly compared to other brushed or brushless motor types, especially in applications requiring precise positioning and low torque ripple. On the other hand, the use of multi-phase permanent magnet synchronous motors has become popular in defense industry and electric vehicle applications due to the advantages such as higher power-torque density, redundancy, reliability and fault tolerance compared to three-phase motors of the same size. Within the scope of this thesis, a nine-phase permanent magnet synchronous motor with an asymmetric winding structure has been examined and compared in detail in terms of finite element analysis, mathematical modeling, simulation and experimental studies with two different winding options. According to the obtained results, it was observed that increasing the angle of asymmetry caused a decrease on the average torque output, an increase on torque ripple and an increase on the total harmonic distortion of the back electro-motor force. In addition, increasing the asymmetry angle caused a slight decrease in the field weakening performance of the motor. At the end of this study, the potential of the asymmetric winding 9-phase motor, especially for the defense industry and electric vehicle applications, has been examined in detail.